Aktuality

Namiesto čističky máme čučosklad!

 

Nie, toto nie je žart, alebo hra v jednom z grafických programov, ale tvrdá realita, ktorá sa odohráva na Námestí troch ruží v Dobšinej. Do našej redakcie nám boli doručené fotografie, ktoré máte možnosť vidieť a posúdiť to, či reči o čističke a jej konečnom sfunkčnení sú iba bájky a nezostanú po nich iba tieto zelené fľaše, ktorých obsah hlavne v Dobšinej ide na dračku. Zariadenie, ktoré malo slúžiť pre verejnoprospešné účely, bolo svojho času riadne oplotené, no dnes je oplotenie rozkradnuté a čistiareň slúži iba ako sklad pre umelohmotné fľaše od čuča, ktoré sa nik neponáhľa vypratať.

 

 

Ako pred časom informovala agentúra SITA , Slovensko sa pri vstupe do Európskej únie zaviazalo, že sa do roku 2015 vyrovná s čistením odpadových vôd v sídlach väčších ako s dvoma tisícmi osôb a teda aj v meste Dobšiná. Starostovia a primátori s touto investíciou otáľajú, pretože podľa ich vyjadrení, vraj poplatkami za čistenie vôd nechcú zaťažovať občanov. Je ale nesporné, že ak do tohto obdobia čistička funkčná nebude aj naše mesto bude platiť vysoké sankcie, ktoré rádovo prekročia náklady na čistenie vôd a reálne nám hrozia pokuty a penále za každý deň následného omeškania.

 

Prvá etapa budovania čističiek sa udiala roku 2010 a dovtedy už malo mať 80 miest nad 10-tisíc obyvateľov vyriešenú kanalizáciu a zrekonštruované čističky pre európske normy. Ďalším termínom ako sme spomínali je rok 2015, kde 356 miest a dedín nad dvetisíc obyvateľov by malo mať po tomto roku dokončené vodovody aj kanalizáciu s čističkami, pričom na čakacej listine nájdeme aj mesto Dobšiná.  Tento fakt často rezonuje aj na mestskom zastupiteľstve a v poslednom období sa v tomto smere vedenie Dobšinej snažilo dostať peniaze z fondov. Mnohí poslanci ale zdá sa vôbec nemajú prehľad o tom ako zariadenia, o ktorých hovoria momentálne vyzerajú a tak si to môžu pozrieť u nás.

 

Posledným pokusom vedenia mesta bolo žiadanie nenávratného finančného príspevku 11 589 555,70 eur z Kohézneho fondu, operačného programu Životné prostredie. Z tohto vyplýva, že presne tento objem peňazí nám chýba na dobudovanie. Mesto v zámere malo dve priority, pričom prvá sa týkala integrovanej ochrany a racionálneho využitia vôd a v druhom bode odvádzanie a čistenie komunálnych odpadových vôd v zmysle záväzkov SR voči EÚ. Tento projekt ale mestu nebol schválený a tak Dobšiná naďalej musí hľadať financie na tak vážny projekt z iných a v prípade vážnych problémov z vlastných zdrojov.

 

V roku 2009 dalo mesto Dobšiná vypracovať aj zámer s názvom Kanalizácia a ČOV Dobšiná. Zámer vypracovala Slovenská agentúra životného prostredia v Banskej Bystrici a Centrum hodnotenia environmentálnej kvality regiónov v Košiciach. Celý tento zámer, ktorý ale mnohí označili za nepodarok si môžete prezrieť a stiahnuť TU. Faktom naďalej ale zostáva, že Dobšiná a jej obyvatelia o čističke odpadových vôd môžu iba snívať a ako vidno na zaslaných fotografiách našej redakcií, súvisiace zariadenia momentálne plnia funkciu predraženej čučoskládky. 

 

Použité foto: Vladimír Václavík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »