Námestie sa premenilo na rozprávkovú krajinu

Tesne pred obedom sa dnes námestie v Dobšinej premenilo na snehovú rozprávkovú krajinu, plnú rozprávkových postavičiek. Postarali sa o to deti z materskej školy na ulici SNP, ktoré so svojimi učiteľkami vošli do sveta rozprávok. Deti sa zišli v karnevalových kostýmoch a maskách na školskom dvore materskej škôlky o 11.-stej, kde následne v sprievode prešli celým námestím, za doprovodu harmonikára Mareka Marciša. Potom dorazili do snehovej krajiny rozprávok, kde objavovali čarokrásny svet.

Na to, ako dnešný deň prebiehal, sme sa spýtali pani učiteliek, Ivety Ilašovej a Moniky Klausmanovej, ktoré zorganizovali dnešnú zimnú krajinu rozprávok pre deti z materskej školy. „V túto zimu nám napadla kopa snehu. Chceli sme priblížiť aj ducha starých tradícií, kedy sa chodilo v karnevalových sprievodoch. Búchalo sa, spievalo s harmonikou a celé mestá a dediny tým žili. Na druhej strane sme chceli priniesť aj niečo nové, jednak obyvateľom Dobšinej a tiež našim deťom. Námestie je krásne a je na ňom kopa priestoru, čo sme veľmi radi využili.

Myslíme si, že ľudia, ktorí vedia veci prežiť, si túto akciu budú vážiť, pretože karnevalový sprievod vzbudil záujem  a nadšenie v očiach ľudí, no hlavne nadšenie v očiach detí. Deti boli šťastné a rozprávali nám, že im tam bolo dobre a veľmi sa im to páčilo. To je pre nás hlavným cieľom a zadosťučinením.“ Povedali nám pani učiteľky o podujatí, ktoré bolo detskou oslavou zimy. Nechýbal rozprávkový les, kde spoločne zachraňovali Janka a Marienku, ktorých striga ukryla v domčeku, princeznú, ktorú zaklial zlý drak a vodníka, ktorý zaklial žabky v rybníku.

Učiteľky sa ale nestretli s úplným pochopením, čo ich dosť mrzelo. „Ani sa nám nesnívalo, že táto myšlienka sa stretne s tak negatívnym ohlasom, najmä zo strany našich kolegýň a viac-menej na ich podnet aj u rodičov. Jedna trieda sa ani nezapojila do tohto karnevalu a spísaná bola rodičmi dokonca aj petícia. Argumentom bolo, že deti budú choré, no aj napriek tomu, že vonku chodíme každý deň na dve hodiny. Ďalej, že nevyužijú drahé masky, ktoré deti už ale majú kúpené do kultúry a tiež, prečo to meniť, keď roky je podujatie zaužívané v školskej jedálni.“ Spresnili s miernym sklamaním učiteľky Ilašová a Klausmanová, no aj napriek prekážkam sa nedali odradiť a verejnou prezentáciou potešili nejedno oko obyvateľov.

Počas karnevalu zimnej krajiny rozprávok sa pani kuchárky postarali deťom o poriadnu nádielku šišiek a teplého čaju. Niektorí rodičia, prišli učiteľkám vypomôcť a to, či už s prepravou kulís, alebo dbaním na bezpečnosť detí, na ploche námestia. V závere podujatia, boli ocenené tri najkrajšie masky. Podujatie podporil aj primátor mesta Dobšiná, Karol Horník (Smer-SD), ktorý zasponzoroval škôlkarov sladkosťami. V závere sa nám prihovorila riaditeľka Materskej školy Mária Gazdíková, ktorá povedala: „Chcem sa veľmi pekne poďakovať kolegyniam za iniciatívu a organizáciu. Robili to iba samé a všetko si zabezpečovali. Som vďačná za to, že deťom priblížili niečo nové, iné, netradičné a nie v takom štýle, ako sme to robili niekedy, ale posunuli sa ďalej. Za to im veľmi pekne ďakujem.“ AKTUALIZÁCIA: Kolegyne učiteliek Ilašovej a Klausmanovej zverejnili na sociálnej sieti svoje stanovisko. Prečítať si ho môžete tu https://www.facebook.com/groups/dobsina/permalink/599837660042133/ .

Foto & video: Redakcia MD & Monika Klausmanová

{gallery}foto_skolstvo/karneval_ms{/gallery}