Aktuality

Na Zimnej ulici vyrastá rodičovské centrum

 

Učiteľky z Dobšinej, Eleonóru Liptákovú a Eriku Polgáriovú netreba predstavovať. Do povedomia širokej verejnosti sa dostali otvoreným listom, ktorý adresovali ministrovi školstva, práce a premiérovi v minulom roku. Následne sa rozpútala búrlivá diskusia o ďalšom smerovaní školstva a sociálneho systému, ktoré podľa slov učiteliek potrebujú vo viacerých oblastiach reformu. Taktiež prístup samospráv nevynímajúc Dobšinskú, vzhľadom na pribúdajúcu tendenciu sociálne slabých rodín, najmä z rómskeho prostredia potrebuje cielenejší plán, ktorý by mohlo aspoň čiastočne pomôcť vyriešiť aj rodičovské centrum. Učiteľky z Dobšinej sa nevzdali a aj napriek prekážkam, na Zimnej ulici centrum v týchto dňoch vyrastá.

Je to bývalý rodinný dom, ktorý pre Občianske združenie Detstvo deťom, ktoré rodičovské centrum zastrešuje, odkúpil súkromný investor a dal ho združeniu do prenájmu sa symbolickú sumu. Tým chcel podporiť hlavnú myšlienku rodičovského centra, ktorou je najmä šanca pre mladých rodičov a ich deti. Ako môžete vidieť na našich záberoch vo fotogalérií, všetci, ktorí budú rodičovské centrum  navštevovať, prispievajú k obnove jeho priestorov, ktoré sa v týchto dňoch opravujú, maľujú a zariaďujú. Bližšie informácie o rodičovskom centre nám poskytli učiteľky z Dobšinej, Eleonóra Liptáková a Erika Polgáriová.

„Veľmi dlho sme čakali na predtým prisľúbené priestory, no keďže sa nič v tomto smere nedialo, tak nám ponúkol jeden z investorov pomoc s tým, že by bol ochotný investovať vlastné peniaze. Povedal, že by kúpil dom a dal nám ho za symbolické euro do prenájmu. Vtedy sme začali hľadať voľné domy na predaj, ktoré by dispozične vyhovovali. Mnohé rodiny sú totiž z rôznych kútov Dobšinej, takže aby to nemal nik veľmi ďaleko.  A do tohto domu sme sa viac-menej zamilovali na prvý pohľad.“ Priblížili nám pani učiteľky, ktoré v čase našej návštevy pripravovali farby na maľovanie izieb. Bola tu tiež aj iná dobrá správa, ktorá pomohla dať projektu zelenú.

„Ďalší dôvod prečo sme hľadali priestory je, že nám prešiel projekt, ktorý vypracovali mladí ľudia z Dobšinej, ktorí absolvovali gymnázium, Hanka Liptáková, Romanka Alexaiová a Erik Tomi. Jedná sa o projekt O2 Think Big a Nadáciu Ekopolis, kde sme získali finančné prostriedky, no bolo treba začať ihneď pracovať a projekt bol naplánovaný do konca augusta. Na našu žiadosť nám bol presunutý termín na september a veľmi chceme poďakovať tomuto projektu a dnešným vysokoškolákom, ktorí nám pomohli.“ Schválená dotácia bola pre vybudovanie rodičovského centra v Dobšinej veľmi dôležitá, pričom čiastka finančnej pomoci činila 1500 eur, ktoré sa môžu použiť na nákup materiálov súvisiacimi s opravami a skrášlením priestorov. Pani učiteľky nám aj priblížili, čo bude ďalej s rodičovským centrom a čo bude zastrešovať.

„Najprv musíme tieto priestory opraviť a upraviť, aby to bolo pekné, dať to tu doporiadku, upraviť dvorček a začneme svoju činnosť. Slávnostné otvorenie by sme plánovali v polovici, až konci októbra, v závislosti od rekonštrukčných prác. Centrum je primárne určené pre mladé rodiny, ktoré sa rodičmi stali pred dovŕšením 18.-násteho roku života, niektorí ako maloletí, iní ako mladiství. Máme už utvorenú zostavu týchto rodín, neplánujeme zatiaľ okruh rozširovať a momentálne máme v projekte 18 rodín, čo je na začiatok dostačujúce. Je to činnosť dlhodobého charakteru a ak podchytíme týchto našich mladých rodičov, tak očakávame prvé overiteľné výsledky, keď deti pôjdu do školy.“ Dokončili pre náš portál učiteľky z Dobšinej Eleonóra Liptáková a Erika Polgáriová. 

{gallery}foto_aktuality/rodicovske_centrum{/gallery}

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »