Na cintoríne sa zvalil múr, teraz ohrozuje obyvateľov

V súvislosti s hlavným mestským cintorínom v Dobšinej sme vám už priniesli viacero príspevkov. Dlhodobo sami občania poukazovali na jeho stav, za ktorý vo veľkej miere zodpovedali vandali a zlodeji, ktorí si z neho urobili svoj rajón. Vytrhané oplotenie, čierne skládky odpadu, no v neposlednom rade aj krádeže a poškodenia vzácnych historických kovaní a náhrobkov, to všetko je o cintoríne v Dobšinej dlhodobo známe. Nikdy sa však nestalo to, čo v poslednej dobe, že by cintorín niekedy ohrozoval dokonca živých.

Na to nás v týchto dňoch upozornili bezradní obyvatelia, kde sme sa zakrátko s nimi stretli. Aj obyvatelia Cintorínskej ulice, ktorí obývajú nehnuteľnosti pri cintoríne sa boja o svoje obydlia. Dôvodom na to je fakt, že priamo pri vstupnej bráne do cintorína, sa v zvalila obrovská časť betónového múra. Rovnaké pocity strachu majú aj návštevníci cintorína, ktorí sa boja o svoje zdravie Ako nám opísal majiteľ priľahlej nehnuteľnosti Peter Dunka : „Je to čím ďalej tým horšie, nevieme čo môžeme čakať ďalej. Boli tu snáď všetci z vedenia mesta, no nedeje sa vôbec nič.“

Ako môžete vidieť na nami zhotovených fotografiách vo fotogalérií pod príspevkom, múr je silno poškodený a naklonený do vonkajšej strany. Nie sme síce statici, ale v lotérií, by sme stavili na to, že bez urýchleného zásahu sa zakrátko svojvoľne zvalí celá jeho naklonená časť. Oslovili sme preto Podnik služieb mesta Dobšiná, ktorý cintorín spravuje, kde nám vyjadrenie poskytol jeho konateľ Tibor Harmatha: „Tento stav sa musí riešiť a musíme celý múr opraviť. Možno už v budúcom týždni na tom začneme pracovať. Musíme zistiť rozsah prác, ktoré budú potrebné, no najmä to, či sa bude múr iba opravovať, alebo stavať nanovo.

Zrútilo sa to v minulom týždni a osobne som sa na to bol pozrieť. Máme k dispozícií formou projektu pracovníkov, murárov, ktorí pracovali aj na múre pozdĺž Zimnej ulice a počítame s nimi pri týchto prácach. To, že múr na cintoríne spadol je dôsledkom podmočenia prívalmi vody pri silných zrážkach v tomto roku.“ Zhrnul konateľ Podniku služieb mesta Dobšiná pre náš portál. Obyvatelia by ale do doby, kedy bude tento problém odstránený mali zvýšene dbať na vlastnú bezpečnosť a v prípade obyvateľov priľahlých nehnuteľností, aj na bezpečnosť detí, ktoré sa neraz pod múrom, ktorý môže kedykoľvek sám spadnúť často hrajú.

Foto: Redakcia MD