MS SČK v Dobšinej informuje a pozýva na zapojenie sa do aktuálnej kampane

V meste Dobšiná už niekoľko rokov pôsobí Slovenský Červený kríž prostredníctvom svojho miestneho spolku (MS SČK). Aj v minulom roku boli služby nášho spolku hojne využité najmä prostredníctvom zdravotníckych dohľadov pri väčších kutúrno-spoločenských, či športových podujatiach organizovaných na území nášho mesta. Za mnohé spomeňme obľúbené motoristické podujatie Dobšinská zima, Turíce, Dobšinský kopec, Bikros Dobšiná, Beh v raji, alebo Dobšinskú desiatku. Hliadka vykonávajúca zdravotný dozor je vybavená materiálom na ošetrenie mnohých akútnych poranení a neúrazových stavov, ako aj vybavením na meranie krvného tlaku. Na všetkých spomínaných podujatiach, sme ošetrili dovedna niekoľko desiatok pacientov s ľahšími, ale aj vážnejšími poraneniami.

Tieto skúsenosti nás, ale aj organizátorov podujatí utvrdzujú v tom, že zákonom stanovená hliadková činnosť priamo na podujatiach má zmysel, kde napríklad v prípade menšieho úrazu si návštevník nemusí odniesť negatívnu skúsenosť, je ošetrený priamo na mieste a v drvivej väčšine ľahkých poranení sa môže vrátiť k zábave s rodinou, či priateľmi. Náš spolok v súčasnej dobe eviduje 24 členov, z toho 13 riadne vyškolených zdravotníkov, ktorí zväčša pochádzajú z radov zdravotných sestier (DVS) v ambulanciách, alebo študentov medicíny. Cieľom MS SČK je pôsobiť aj preventívne a to formou prednášok v školských a predškolských zariadeniach, ale aj zapájaním sa do rôznych kampaní ako Deň narcisov, Deň boja proti AIDS a podobne. Naše aktivity môžete sledovať aj cez FB stránku: www.facebook.com/sck.dobsina .

Z aktuálneho diania chceme vašu pozornosť upriamiť na dátum 13. február 2017, kde Slovenský Červený kríž rozbieha už 22. ročník kampane Valentínska kvapka krvi. Červenokrížska kampaň s podtitulom „Šťastie máme v krvi“ sa zameriava na získavanie prvodarcov, no je tiež pripomienkou pravidelným darcom krvi, že môžu opäť krv darovať a pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Kampaň potrvá tradične štyri týždne do 17.03.2017. MS SČK v Dobšinej sa k tejto kampani pridáva a pozýva všetkých darcov krvi z nášho mesta a okolia na Hematologicko-transfúzne oddelenie Nemocnice s poliklinikou Sv. Barbory a.s. v Rožňave, vždy v utorok a piatok od 7:00 hod.

Predsedníctvo MS SČK Dobšiná