Kultúra

Môj splnený sen: Bola som v CERN-e!

 

Áno, priamo tam,  medzi svetovými vedcami, ktorí riešia fundamentálne otázky o svete: Ako všetko vzniklo? Z čoho je hmota? Aký je vesmír? Sú to obyčajné otázky zvedavého dieťaťa, otázky tvorivého človeka, otázky vedca. Mala som tú úžasnú možnosť chvíľočku svojho života stráviť s ľuďmi z celého sveta, ktorí neprestali hľadať a veriť.

V CERN-e som mala tú česť stretnúť televíznu hviezdu z mojich študentských čias. Okná vesmíru dokorán mi znovu po rokoch otvoril Dr. Jiří Grygar.  Prišiel na pár dní za nami do CERN z Českej Akadémie Vied a rozprával rovnako zaujímavo, presvedčivo a s ľahkosťou ako si pamätám z televízie 80.rokov. Vôbec sa nezmenil, je rovnako očarujúci a skromný ako predtým. Vo veku 82 rokov je stále vtipný, spestruje prednášky výrokmi ako napríklad: „ K čemu to bude dobré? V čase, když se to objeví, to nikdo neví“.

Okrem neho nás sprevádzali čarovným vedeckým svetom ďalší slovenskí a českí vedci a doktoranti, ktorí žijú a pracujú v CERN alebo s ním spolupracujú zo svojich univerzít v Bratislave, Banskej Bystrici, Viedni, Prahe. Prednášali a predvádzali nám výdobytky súčasnej vedy, fyziky a technológie. Prišli na pozvanie  Prof.RNDr. Karla Šafaříka CSc., a Doc.RNDr. Petra Chochulu PhD., ktorí sú hlavnými fyzikmi experimentu ALICE na urýchľovači LHC a v spolupráci s nimi Doc. RNDr. Zuzana Ješková z UPJŠ v Košiciach zorganizovala tento úžasný Vzdelávací Program pre Slovenských Učiteľov Fyziky.

Nahliadli sme dovnútra výskumu častíc, kde veľký hadrónový urýchľovač častíc LHC umiestnený 150 metrov pod zemou v kruhovom tuneli dĺžky 27 km medzi pohorím Jura a Alpami, vytvára pri zrážkach kvapôčku hmoty stotisíckrát horúcejšiu ako jadro hviezdy. Vstúpili sme do detektora ALICE, ktorý je zameraný na štúdium zrážok ťažkých iónov, pričom vzniká kvarkgluónová plazma, čo je stav látky veľmi podobný tomu, aký mohol byť pri extrémnych teplotách počas vzniku vesmíru. Ukázali nám miesto, kde vznikol World Wide Web, založený v CERN ako informačný systém, ktorý pomohol vedcom celého sveta komunikovať.  Vyrobili sme si vlastnú hmlovú komoru a vlastným pozorovaním sme detegovali niekoľko častíc kozmického žiarenia v reálnom čase,  sledovali na obrazovkách v reálnom čase satelity okolo Zeme a sledovali sme množstvo dát, ktoré vysielajú na Zem. Ohúrila nás schopnosť fyzikov, inžinierov a technikov  vyriešiť 80-metrovú dilatáciu urýchľovača LHC pri súčasnom 6cm fokusovaní zväzkov častíc, a mnoho, mnoho iných najnovších poznatkov, objavov, riešení, technológií, múdrosti a šikovnosti, spracovávania kvanta dát, veď len na objavenie jedného bozónu spracovali v CERN 1012 zrážok častíc.

CERN – Európsky ústav časticovej fyziky (Conseil Européen pour la  Recherche Nucléaire) v Ženeve, založený v roku 1954 dohodou 12 členských štátov. Dnes ich má CERN 20 a je dcérskou spoločnosťou UNESCO. Hlavnou funkciou CERN je prevádzka časticových urýchľovačov a ďalšej infraštruktúry potrebnej pre výskum v oblasti fyziky vysokých energií. Slovensko je členským štátom od roku 1993, predtým krátko (v roku 1992) ako ČSFR. Ministerstvo školstva je odborným garantom členstva SR v CERN a vykonáva koordináciu a zabezpečovanie účasti slovenských pracovísk.

Slováci, ktorí tu žijú vzdialení vyše tisíc kilometrov od našej vlasti, sa zaujímajú o to, ako sa nám žije, čo sa u nás deje, pýtali sa nás ako sa doma máme, chápali nás  a rozprávali sa s nami ako to oni vidia a cítia, odovzdávali nám svoje poznatky vedecké aj morálne, ku ktorým dospeli prácou, vzdelaním, skúsenosťou, poznaním:   mierou slobody je zodpovednosť.

CERN spája vedcov celého sveta, vzdeláva ďalšie generácie fyzikov, inžinierov, učiteľov, technikov, v CERN sa vyvinuli technológie ako supravodivosť a kryotechnika,  technológie pre aplikácie v zdravotníctve, napríklad pozitrónovo emisná tomografia. CERN je známa aj ako miesto vzniku siete World Wide Web. Pri budovaní a modernizácii experimentálnych zariadení v CERN získavajú významné kontrakty aj slovenské firmy.

Vzdelávanie,  bádanie a poznávanie, podnecovanie k zvedavosti a schopnosť podeliť sa o získané, to je dobré, zaujímavé a zábavné v živote. CERN je miesto, kde vedci zistili, že protóny sú „biele“, že hmotnosť je spontánne narušenie chirálnej symetrie. V detektore experimentu ATLAS bol „nájdený“ dlho očakávaný Higgsov bozón. A ja som tam bola. Bol to úžasný pocit. Poznanie. Ďakujem za pozvanie, Dr. Zuzana Ješková.

Mgr. Alica Kortišová, Gymnázium Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »