Kultúra

Modernou históriou CVČ podporí program Turíc

Pred časom sme vás informovali, že prípravy na Dni mesta Dobšiná, ktoré sa uskutočnia 13 – 19 mája 2013 pomaly finišujú.

Tento rok budú o to  významnejšie, kvôli zapojeniu sa do programu Terra Incognita a projektu Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013, ktorého súčasťou je naše mesto. V rámci Turíčnych sviatkov preto bude v Dobšinej aj top podujatie Poklad Sklenenej pani . Pôjde o trojdňové podujatie a návštevníkom  ponúkne pohľad do histórie banského mesta Dobšiná a možnosti zapojiť sa do radu súťaží a happeningov spojených so skutočnými udalosťami i mystériami našich dejín.

V znamení histórie toto podujatie podporí aj Centrum voľného času, detí a mládeže v Dobšinej, ktoré sme dnes navštívili. Ako pre náš portál povedala Ing. Mária Rybárová, riaditeľka centra: „Vďaka nadácií Orange, programu Školy pre budúcnosť sa nám podarilo získať projekt Moderná história. Cieľom projektu je predovšetkým, aby mladí ľudia spoznali históriu, kultúru a ľudové umenie a taktiež, aby to vedeli použiť pri tvorbe nových, úžitkových vecí. Snažili sme sa čerpať námety z viacerých oblastí a samozrejme Gemera. Máme blízko k ľudovej tvorbe a kultúre a chceme aj takýmto spôsobom prilákať deti k štúdiu, získavaniu informácií, tvorivosti a ručným prácam.“ Dokončila Ing. Rybárová a pod príspevkom môžete nájsť fotogalériu, kde vidieť šikovnosť detí pri tvorbe.

Návštevníci budú môcť vidieť výrobky žiakov centra voľné času 13. Mája v rámci Dní mesta Dobšiná na chystanej vernisáži, s následnou celotýždennou prezentáciou. Vráťme sa k samotným Turíciam. Program bude naozaj pestrý, pričom bude pozostávať z Tureckého vpádu zo 16. storočia, nasledovať bude hľadanie pokladu tajomného ducha Sklenenej pani, ale aj preteky furmanských vozov, či iné body programu sú zárukou zábavy i poznávania unikátnosti nášho regiónu. Tiež sa môžete tešiť na celosvetové stretnutie „duchov“ bielych paní a ženských strašidiel s galériou živých sôch, kde sa môžu zapojiť všetci so zmyslom pre tajomno i recesiu. Chýbať vraj nebude ani súťaž o najkrajšie strašidlo a najťažšieho muža, ktorý sa v súlade s niekdajšou tradíciou stane na chvíľu richtárom mesta Dobšiná.

{gallery}foto_kultura/cvc_historia{/gallery}

Poskytnuté foto: CVČ Dobšiná