Aktuality

Mimo Silvestra dostali delobuchy v Dobšinej červenú

 

Obdobie najmä okolo Vianoc je spájané s pokojom a oddychom, no  často ho narúša ohlušujúci a rušivý zvuk delobuchov. Tie sa dostávajú do rúk nielen dospelým, ale všakovakými cestami aj deťom, ktoré pre chvíľkovú zábavku často riskujú svoje zdravie. Po rokoch tolerovania hlučných delobuchov v akékoľvek dni sa Mesto Dobšiná rozhodlo obmedziť ich používanie. Dôvodom na to bola najmä odozva samotných obyvateľov, ktorí sa sťažovali na hluk dokonca aj počas sviatočných dní a nočných hodín. Už na sklonku septembra 2017 preto Mestské zastupiteľstvo v Dobšinej dalo tejto zábavke na jeho území červenú.

Platné VZN 161/2017 zakazuje používať pyrotechnické výrobky kategórie F2, F3, P1 a T11 (kategória F2 a vyššie, od 18 rokov) na celom území mesta Dobšiná, s výnimkou 31.decembra kalendárneho roku v čase od 18:00 hod. do dňa 1.januára nasledujúceho kalendárneho roku (Nový rok) do 03:00 hod. Dobšiná sa tak po vzore viacerých miest na Slovensku zaradila medzi nehlučné mestá počas dní, ktoré na to nie sú priamo určené. Sankcie za nedodržanie tohto VZN mesta pritom neminú žiadneho priestupcu.

V zmysle VZN 161/20017 môže byť tomu, kto ho poruší udelená bloková pokuta do výšky až 30€. Pri závažnejšom porušení je možné prejednanie priestupku podľa zákona 372/1990 § 47 písm. ch, kde je možné uložiť pokutu až do výšky 500€ tomu, kto koná v rozpore s inými všeobecne záväznými právnymi predpismi. Mestská polícia v Dobšinej preto v tejto súvislosti bude vykonávať kontrolnú činnosť a vyzýva obyvateľov, aby nerešpektovanie VZN o používaní pyrotechnických výrobkov nahlasovali na čísle 058/7941700, alebo osobne v priestoroch oddelenia MsP.

Text & foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »