Mikuláš s čertom v Dobšinej nezaháľali

Mikulášska párty : December právom patrí k najkrajším mesiacom v roku. Tento prekrásny čas šťastia a radosti sa deťom spája nielen s Vianocami a darčekmi, ale aj s Mikulášom a sladkosťami. Všetky tieto krásne okamihy naplnené láskou by mali ostať v srdciach detí ukryté ako magické chvíle plné vzájomnej blízkosti s rodinou, priateľmi, ale aj kamarátmi, na ktoré budú vždy rady spomínať.

Malý kúsok radosti sme chceli venovať našim deťom zo záujmových útvarov aj my na skvelej Mikulášskej párty. Hneď v úvode si deti zaspievali pieseň a zarecitovali básničky o Mikulášovi. Potom nasledovala zábava v podobe hier a súťaží ako napr. hod loptičkou do mikulášskej čiapky, jedáci čokolády, balónový slalom, magnetické preteky vianočných figúrok. Deti si zmerali rýchlosť v olúpaní a zjedení mandarínky, či zjedení kakaovéko venčeka na šnúrke. Všetci sa výborne zabavili a každé dieťa dostalo svoj, možno prvý, tohtoročný mikulášsky balíček a tie ďalšie ich už iste budú čakať večer alebo ráno vo vyčistených čižmičkách. Veríme, že sme deťom spríjemnili tento predmikulášsky deň a spolu s nami zažili aj veľa príjemných zážitkov.

Mikuláš v Klube mamičiek: K našim najmenším zlatíčkam prišiel aj tento rok Mikuláš. Najprv sa s nimi pekne privítal, aby sa ho nebáli a potom im postupne rozdal mikulášske balíčky. Deti sa držali statočne v bezpečnom náručí svojich mamičiek, oteckov či babičiek a jedným, tým zvedavejším, očkom sledovali Mikuláša, čo sa bude ešte diať. Ani jedno neplakalo a po chvíli sa už odvážili s dobrým ujom Mikulášom aj odfotiť pri vianočnom stromčeku. Potom, keď sa sa už s detičkami rozlúčil, pretože už pokračoval vo svojich ďalších povinnostiach, nasledovalo nedočkavé rozbaľovanie balíčkov. Ďakujeme Mikuláš, že si ani tento rok nezabudol na naše dobré detičky.

Mikuláš na námestí: Tento čas je azda najkrajším pre deti, ktoré sa v uplynulých dňoch tešili na Mikuláša, ktorého príchod je predzvesťou Vianoc. V piatok 6. decembra jeho sviatok neobišiel ani Dobšinú. Mikuláš sa k nám veľmi tešil, aj keď v tomto roku nedokázal zariadiť bohatú snehovú nádielku a preto namiesto saní prišiel na koči. Asi najočakávanejší bol jeho príchod na Námestie baníkov. O 15:30 hod. ho už netrpezlivo čakali stovky detí z celého mesta, niektoré v sprievode svojich rodičov.

V úvode Mikuláš rozsvietil vianočný stromček, ktorý má aj v Dobšinej symbolizovať príchod najkrajších sviatočných dní, ktoré sú azda v každej domácnosti na Slovensku rodinným obdobím. Následne rozdal za pomoci pomocníka, čerta balíčky s menami detí. Potom čert vybral skoro 50 ďalších detí priamo z námestia, ktoré za básničku, či pesničku taktiež dostali balíček plný dobrôt. Všetkých prítomných na záver potešil verejný koncert žiakov a pedagógov Základnej umeleckej školy v Dobšinej.

Mgr. S. Tešlárová & J.Karika, foto: M. Valentková