Mestské lesy v Dobšinej oslávili svoje výročie s bohatým programom

V Dobšinej si veľkolepými oslavami pripomenuli jeden z najväčších míľnikov novodobej histórie tohto baníckeho mesta. Za ten sa dá pokladať založenie mestskej spoločnosti Mestské lesy Dobšiná s.r.o., ktoré práve na sklonku septembra oslávili svoje 25. narodeniny.  Slávnostné otvorenie osláv v kultúrnom dome zahájil primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák v spoločnosti hostí z celého Slovenska z radov lesníkov, starostov okolitých obcí, zástupcov inštitúcií mesta a poslanca NR SR, Bc. Petra Pamulu a konateľa spoločnosti Mestské lesy Dobšiná s.r.o., Marcela Kollárika. Vo vyzdobenej sále kultúrneho domu zazneli slávnostné príhovory, v ktorých sa mnohí neubránili ani emóciám, keďže les sa stal ich celoživotnou vášňou.

„Les bol oddávna súčasťou mesta, hral kľúčovú úlohu už pri vzniku baníctva. Spoločnosť Mestské lesy Dobšiná spravuje majetok Mesta Dobšiná, to je viac ako 6500 ha. Obrovský kus zeme, ktorý nám prináša to najdôležitejšie a to je práca pre ľudí. Nemalú úlohu spoločnosť hrá aj v plnení mestského rozpočtu, pretože spoločnosť dobre prosperuje. Tie stromy tu nebudú navždy v takej forme aké sú teraz, všetkých nás sužuje kalamita. Stále počúvame že výruby sú veľké a vytvárajú sa holiny ale ja som presvedčený, po konzultácií s odborníkmi, že iná možnosť nie je, musíme ťažiť a musíme využiť to čo sa dá a ja verím že o pár rokov budú tie holiny opäť zelené. Verím, že lesy sa zachovajú aj pre ďalšie generácie,“ uviedol vo svojom príhovore primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák.

„Dnes tu nie som ako poslanec Národnej rady, dnes som tu ako Dobšinsčan. Vyrastal som vedľa mestských lesov. 46 rokov tu v Dobšinej žijem vedľa spoločnosti, ktorá je veľmi prosperujúca v tomto regióne. Súčasná situácia na Slovensku je taká, že víťazia peniaze nad zdravým rozumom. Boli možnosti ktoré viedli k tomu, aby sa Mestské lesy v Dobšinej predali a moja vďaka patrí tým, ktorí to nedovolili. V iných regiónoch sa to stalo, že lesy sa predali, peniaze sa minuli a neostalo nič. Ako Dobšinčan vám za to ďakujem. Mestské lesy sú vo veľmi dobrej kondícii, je to aj vďaka tomu, že na „lesoch“ pracujú ľudia odborne zdatní a kvalifikovaní. Žijeme v regióne, kde je vysoká nezamestnanosť a Mestské lesy túto prácu ľudom dávajú. Za to vám ďakujem,“ odznelo v príhovore poslanca NR SR , Bc. Petra Pamulu.

„Ďakujem všetkým, že ste priali naše pozvanie a prišli osláviť štvrťstoročie novodobých Mestských lesov Dobšiná. Veľmi dobre si pamätám na začiatky, keď spoločnosť vznikala, doslova na zelenej lúke. Len z úsilia zamestnancov sme začali napĺňať veľký sen o znovuobnovení Mestských lesov Dobšiná. Postupne si našla stabilné miesto na lesníckej mape Slovenska. Naša spoločnosť mala za tie roky veľké šťastie, pracovalo v nej skutočne veľa zapálených odborníkov. Naši predkovia nám zanechali veľké bohatstvo, ktoré nás radí medzi najväčšie mestské lesy na Slovensku s nevyčísliteľnou hodnotou, o ktoré sa starali generácie lesníkov. Mestské lesy boli už v minulosti ťažko skúšané. Prešli sme si klčovaním, vplyvom baníctva a hutníctva, až vekmi opakujúcimi sa kalamitami. Naša spoločnosť už niekoľko rokov myslí na budúcnosť, a preto stále vytvárame zdroje, ktoré nám pomôžu vyriešiť následky tohto kalamitného stavu,“ uviedol Marcel Kollárik, konateľ spoločnosti Mestské lesy Dobšiná s.r.o..

Súčasťou pestrého kultúrneho programu bolo aj oceňovanie zamestnancov spoločnosti.  Zlatým klincom bol krst knižnej publikácie, ktorú Mestské lesy k ich štvrťstoročnici. Krstilo sa zlatou borovičkou a krstným otcom sa stal pán Ján Quitko.  Po slávnostnom otvorení sa priestor námestia v Dobšinej premenil na zónu plnú stánkov, v ktorých nechýbali zabíjačkové špeciality a tri druhy gulášu z jeleňa, diviaka, či daniela. O pestrý program sa po celý čas starali moderátori, ale j náučné stánky lesnej pedagogiky a lesnej škôlky určenej pre najmenších. Veľký aplauz zožali pozvaní sokoliari, tiež vystúpenia folklórnych súborov Gemer, Šumiačan a Gemerčatá.  S vyhlásením tomboly sa vyhlásil aj víťaz súťaže Dobšinský drevorubač, ktorým sa stal Ján Novotný. Zlatým klincom programu bolo vystúpenie obľúbených Kandráčovcov a skupiny Q Plus. Atmosféru z priebehu tohto veľkolepého podujatia vám prinášame prostredníctvom profesionálnych fotografií.

Text: Red. JK, foto: Lukáš Koska