Mestské lesy odpovedajú poslancovi zatiaľ čiastočne

Ako sme vás informovali, na pôde v poradí už 29.-teho Mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 11. decembra, sa v diskusií prihlásil aj poslanec Ján Slovák. Ten sa pýtal konateľky Mestských lesov na nezrovnalosti. Niektoré otázky, no najmä priznania problémov boli natoľko vážne, že sme vám prisľúbili venovať sa im v osobitých príspevkoch. Už v minulosti sme ohľadom Mestských lesov priniesli viacero materiálov a dnes vám prinášame zatiaľ iba čiastočné odpovede konateľky Mestských Lesov, Ing. Vlasty Ruppovej na interpeláciu poslanca Slováka, ktorú si môžete pozrieť opätovne pod vyjadrením vo videu.

K bodu 1 : Preverenie ťažby na Balážke, podozrenie z výrubu zdravých stromov miesto kalamity kôrovcovej a veternej:

Drevo uskladnené na OM Špic (Balážka), pochádzalo z náhodnej ťažby, kde škodlivý činiteľ bol podkôrny hmyz. Ťažili sa odumreté (suché stromy) a stromy napadnuté (aktívny chrobačiar), sú to jedince na ktorých sa vyvíjajú ďalšie generácie lykožrúta. Takýto jedinec má ešte zelené ihličie. Z pohľadu ochrany lesa je nevyhnutné takéto jedince, ako zdroj šírenia lykožrúta prioritne z porastu odstraňovať. Preto je potrebné spracovať takéto jedince ako prvé a až potom spracovať drevo mŕtve – suché jedince. Vyrúbané stromy boli z kôrovcovej kalamity.

K bodu 2 : Podozrenie chýbajúceho dreva na sklade Tešnárky cca 100m3, kto bol hmotne zodpovedný?

Boli zistené určité nezrovnalosti v evidencii drevnej hmoty. Konateľka firmy v tejto súvislosti nariadila vykonať mimoriadnu inventúru drevnej hmoty, ktorá ešte stále v súčasnosti prebieha, preverenie všetkých prvotných dokladov, ktoré majú vplyv na jej evidenciu. Zároveň stále prebiehajú kontroly všetkých dokladov týkajúcich sa príjmu a výdaja drevnej hmoty na lokalitách, aj v spolupráci s jednotlivými odberateľmi porovnávaním s dodávateľskou evidenciou odobratej drevnej hmoty. Z týchto dôvodov nie je možné sa k uvedeným okolnostiam relevantným spôsobom vyjadriť až do doby ukončenia mimoriadnej inventúry a všetkých prebiehajúcich kontrol. Po preverovaní a vyhodnotení zistených skutočností Vám podáme informáciu. Poznámka redakcie: Výsledky kontrol vám samozrejme prinesieme.

K bodu 3: EUROcesta – náklady 2013, náklady 2010, 2011, 2012

K bodu 4 : Preverenie užívania auta HILUX na súkromné účely p. Virčikovi

Od konca decembra 2013 prebieha následná finančná kontrola hlavnou kontrolórkou mesta Dobšiná. O výsledku kontroly bude predložená správa hlavnej kontrolórky na najbližšom zasadnutí MsZ týkajúca sa bodu 3 a 4. Poznámka redakcie: Najbližšieho Mestského zastupiteľstva sa ako vždy zúčastníme a o všetkom vás budeme informovať.

Ing. Vlasta Ruppová, konateľka spoločnosti