Krimi

Mestská polícia riešila v máji a júni

Pri plnení úloh súvisiacich s činnosťou Mestskej polície majú jej členovia postavenie verejného činiteľa. Aj počas týchto mesiacov jej príslušníci dbajú na verejný poriadok v meste Dobšiná, čo dokazuje aj posledná správa z ich činnosti, za mesiace máj a jún. Presvedčte sa sami, kde všade museli mestskí policajti zasahovať, pričom sa jedná iba o výber z množstva prípadov, ktoré musia niekedy riešiť denne, často pre nedisciplinovanosť obyvateľov.

4.mája 2013 hliadka MsP zistila v parku na Ul. SNP požívanie alkoholu na verejnom priestranstve, kde invalidný dôchodca s kamarátmi popíjal čučo z fľaše na lavičke v parku, ktorý využívajú deti zo škôlky na vychádzky.

5.mája 2013 hliadka MsP pristihla na Partizánskej ul. občianku, ktorá vyberala odpad zo smetných nádob, čím znečisťovala okolie, načo sa sťažovali aj obyvatelia.

7.mája 2013 oznámila pracovníčka stávkovej kancelárie na Jarkovej ul., že ju v práci urážala a nadávala jej občianka mesta. Vec bola postúpená na Obvodný úrad v Rožňave na prejednanie pre narušovanie občianskeho spolunažívania.

11.mája 2013 v predajni CBA na Námestí baníkov predavačka pristihla pri krádeži maloletého, ktorý si schoval pod šatstvo štyri čokoládové tyčinky. Tovar bol vrátený do predajne. Vec bola s ohľadom na vek páchateľa priestupku odložená.

19.mája 2013 obyvateľ bytovky na Budovateľskej ul. pristihol pri krádeži topánok v bytovke dvoch občanov z Dobšinej – maloletého a mladistvého, ktorí si robili „nákupy“ obuvi v bytovke. Nakoľko sa jeden z nich krádeže dopustil opakovane, bola vec odovzdaná na Obvodné oddelenie PZ SR pre podozrenie zo spáchania trestného činu.

24.mája 2013 hliadka MsP previedla kontrolu počas konania diskotéky na Ul. SNP. U dvoch mladistvých pri dychovej skúške bolo zistené požitie alkoholu. Za priestupky boli riešení v zmysle zákona a zo zariadenia boli vykázaní.

25.mája 2013 pozorný občan telefonicky oznámil, že z priestorov chatovej osady nad základnou školou počuť krik. Hliadka MsP, ktorá sa ihneď dostavila na miesto, pristihla pri zariadení Alweg mladistvého páchateľa z Vlachova. Tento popíjal s kamarátom a kamarátkami pri objekte, kde následne po požití alkoholu porozbíjal na bývalom bufete všetky sklenené výplne. Vo veci bol upovedomený zákonný zástupca a mladistvému bola za priestupok proti majetku uložená sankcia v zmysle zákona. Spôsobená škoda 180 € bola uhradená správcovi zariadenia.

31.mája 2013 oznámila učiteľka zo školy v Dobšinej, že má podozrenie na žiaka, ktorý prišiel na vyučovanie pod vplyvom alkoholu. Uvedený žiak pri dychovej skúške nafúkal 0,19 promile alkoholu, čo bol zostatok ešte z predchádzajúceho dňa. Žiak bol riešený v zmysle zákona a vo veci bol upovedomený jeho zákonný zástupca.

8.júna 2013 kamerovým systémom v podvečerných hodinách bolo zistené narušovanie verejného poriadku a budenie pohoršenia na Námestí baníkov, kde podnapitý občan močil do kvetináča a pred vchodové dvere do MsKS. Jednalo sa o „známu firmu“ z Dobšinej. Za svoje vystúpenie mu bola uložená pokuta v blokovom konaní.

7.júna 2013 hliadka MsP zistila na Ul. SNP pred diskotékou znečisťovanie verejného priestranstva dvomi podnapitými mladíkmi z Dobšinej, ktorí bez zábran močili na chodník. Za priestupok proti verejnému poriadku im na mieste boli uložené pokuty v blokovom konaní.

11.júna 2013 oddelenie MsP prijalo písomné oznámenie od občianky z Dobšinej, ktorej príbuzná mala sfalšovať jej podpis a uzatvoriť niekoľko zmlúv s mobilným operátorom na poskytovanie internetových služieb. Poškodená to zistila až potom, čo jej začali chodiť výzvy na zaplatenie a návrhy na exekučné konanie. Nakoľko skutok vykazoval znaky trestného činu, bola vec odovzdaná na príslušné Okresné riaditeľstvo PZ SR.

16.júna 2013 oddelenie MsP dostalo telefonické oznámenie z pohostinstva Bujak na Hronskej ulici, kde podnapitý občan vylieval zákazníkom poháre a vulgárne nadával. Po príchode hliadky na miesto bolo zistené, že sa jedná opätovne o „známu firmu“ z Dobšinej. Nakoľko nereagoval na výzvu hliadky, boli použité donucovacie prostriedky a následne bol predvedený na OO-PZ . Za narušovanie verejného poriadku mu bola uložená pokuta v blokovom konaní.

20.júna 2013 hliadka MsP na základe predchádzajúcich sťažnosti od občanov zistila na Záhradnej ul. rušenie nočného kľudu vyspevovaním a púšťaním hlasitej hudby v rodinnom dome. Obyvatelia domu takto oslavovali prebratie sociálnych dávok. Majiteľovi rodinného domu bola za narušovanie verejného poriadku uložená pokuta.

22.júna 2013 hliadka MsP opätovne zistila na Zimnej ul. na briežku rušenie nočného kľudu vyspevovaním a púšťaním hlasitej hudby po prebratí sociálnych dávok a následnej oslave. Aj v tomto prípade bola majiteľovi domu uložená pokuta v blokovom konaní za narušovanie verejného poriadku.

Hliadky MsP za hodnotené obdobie riešili 11 priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, kde vodičom motorových vozidiel boli uložené pokuty v blokovom konaní za státie s vozidlami v protismere, na priechode, na vyhradených parkoviskách a na zákaze státia na miestnych komunikáciách, 1 priestupok bol postúpený na príslušný okresný dopravný inšpektorát, kde vodič odmietol zaplatiť blokovú pokutu.

Ilustračné foto: MsP Dobšiná