Krimi

Mestská polícia riešila aj tieto prípady

Je známe, že Mestská polícia je poriadkovým útvarom mesta, ktorý má vlastné hospodárenie. Pri plnení úloh súvisiacich s činnosťou Mestskej polície majú jej členovia postavenie verejného činiteľa. Aj počas zimných mesiacov jej príslušníci dbajú na verejný poriadok v meste Dobšiná, čo dokazuje aj posledná správa z ich činnosti, ktorú zverejnil náčelník Michal Gergoš, za mesiace január a február. Presvedčte sa sami, kde všade museli mestskí policajti zasahovať, pričom sa jedná iba o výber z množstva prípadov, ktoré musia niekedy denne riešiť.

6.januára vo večerných hodinách prijala Mestská polícia oznámenie, že došlo k dopravnej nehode na križovatke ulíc pri zastávke SAD. Vyslaná hliadka na mieste zistila, že došlo k poškodeniu dopravného značenia na križovatke, vodič z miesta nehody odišiel. Vo veci bolo vyrozumené OOPZ a na základe záznamu bolo zistené aj vozidlo s vodičom. Mladý vodič uviedol, že dostal šmyk na zasneženej ceste a narazil do značky. Priťažila mu skutočnosť, že z miesta nehody ušiel. Prípad realizuje Polícia ako dopravnú nehodu.

11.januára pracovník Mestských lesov oznámil, že zistil nepovolený výrub drevnej hmoty v lokalite nad Zimnou ulicou. Ako podozrivý bol zistený občan tam bývajúci, ktorý vyrúbal 7 ks bukov a stiahol si ich do svojho dvora na palivo.

16.januára oznámila pracovníčka potravín, že prichytila dve maloleté, ako si vložili do bundy sladkosti a chceli odísť bez zaplatenia. Hliadka na mieste u 8 a 9 ročných našla sladkosti za 5.-€. Sladkosti boli vrátené do  redajne. Boli vyrozumení rodičia a vec bola odložená pre vek páchateliek.

27.januára oznámil obyvateľ sídliska, že mu neznámy páchateľ ukradol tašku s nákupom, ktorú si nechal pri aute, pokiaľ vykladal ďalší nákup. Hliadka vykonala šetrenie a na základe popisu boli ako podozrivé zistené dve 25 ročné občianky z Dobšinej, ktoré využili moment, nepozornosti a zobrali tašku. Našťastie nestihli z tašky nič spotrebovať a tak mohla byť vrátená majiteľovi neporušená. Za „lacný nákup“ im boli uložené pokuty.

30.januára oznámila osobne predavačka obchodu na Jarkovej ulici, že niekto poškodil ochranné mreže, ktoré sú umiestnené na obchode. Hliadka na mieste zistila, že mreže sú poškodené a pravdepodobne sa páchateľ chcel dostať do predajne. Vo veci taktiež začala konať polícia pre podozrenie zo spáchania trestného činu, ktorá ako páchateľa zistila maloletého suseda, ktorý sa priznal, že sa do predajne chcel vlámať. Vec bola riešená Políciou ako podozrenie z trestného činu v štádiu pokusu.

1.februára hliadka na základe upozornenia občanov zistila pohyb líšky na Jarkovej ulici a sídlisku. Nebála sa ľudí, nereagovala na krik. Nakoľko tu bolo dôvodné podozrenie z nákazy, bol vyrozumený hospodár Poľovníckeho združenia a na základe pokynov bola líška odchytená, odovzdaná hospodárovi, ktorý urobil potrebné opatrenia.

2.februára vo večerných hodinách telefonicky oznámil občan, že mal zaparkované vozidlo na Zimnej ulici, kde sa na neho zosunul sneh. Na mieste bolo zistené, že sneh, ktorý sa zosunul zo strechy domu, značne  poškodil zaparkované motorové vozidlo. Na miesto sa taktiež dostavila hliadka OOPZ. V tomto prípade sa nejednalo o priestupok a majiteľ si škodu musí uplatniť v občiansko-právnom konaní.

9. februára v dopoludňajších hodinách na Zimnej ulici zistený občan z Dobšinej, ktorý ťahal vozík s drevom. Pri kontrole sa ale nevedel preukázať dokladom na chystanie haluziny.

11.februára hliadka v dopoludňajších hodinách zistila na námestí mladíka, ktorý si popíjal pivo z plechovky. Pri kontrole bolo zistené, že sa jedná o maloletého 14 ročného, ktorý namiesto školy trávil čas popíjaním pivka na lavičke. Vo veci bola vyrozumená matka maloletého, ktorej za aktivitu syna bola uložená pokuta.

12.februára  na základe oznámenia bolo vykonané šetrenie vo veci rozbitia sklenených tabúľ na zastávke na Budovateľskej ulici. Hliadka na mieste zistila, že neznámy páchateľ v presne nezistenom čase porozbíjal sklenené tabule, ktoré tvorili výplň na zastávke SAD. Požiadali sme o pomoc občanov, ale nikto nevedel poskytnúť informácie, ktoré by viedli k zisteniu páchateľa .

15.februára oznámila osobne poškodená, že na ulici SNP prechádzajúce auto vbehlo do kaluže a celú ju ostriekalo. Vodič ani nespomalil, našťastie si stihla zapamätať ŠPZ vodidla. Bolo zistené, že vozidlo je z požičovne a následne bol zistený vodič, ktorý bude za svoju jazdu riešený v priestupkovom konaní a poškodená si od neho môže vymáhať škodu, ktorú jej svojou jazdou spôsobil. 15.2. V nočných hodinách boli zistené potácajúce sa osoby na vozovke pred zariadením na ulici SNP. Na mieste bolo zistené, že sa jedná o 17 ročných mladíkov z Dobšinej, ktorí si takto užívali piatkový večer. Dychovou skúškou im bolo nameraných 0,46 a 0, 94 prom. alkoholu v dychu.

22.februára počas vykonanej preventívno-bezpečnostnej kontroly na požívanie alkoholu maloletými a mladistvými bola v zariadení na ulici SNP kontrolovaná 16 ročná dievčina z Vlachova, u ktorej bolo zistené požitie alkoholu. Vec bola riešená v zmysle priestupkového zákona. 22.2. O 01,30 hod. požiadalo OOPZ o súčinnosť pri zákroku na ulici SNP, kde malo dôjsť k hromadnej bitke. Na mieste bolo zistené, že došlo k bitke v objekte,  ktorý si prenajali na oslavu narodenín. Pri bitke došlo k zraneniu niekoľkých osôb. Boli privolané dve vozidlá RZS, ktoré zranených previezli na ošetrenie. Podozrenie z trestného činu a rušenia nočného kľudu realizuje OOPZ. Keďže sa organizátor rozhodol na akcii vyberať vstupné a púšťať verejnosť, za nenahlásenie verejnej akcie mu bola zo strany MsP uložená pokuta.

Ilustračné foto: MsP