Mesto sľúbilo, no pri sľuboch zostalo

Koncom minulého roka sme vás informovali o búraní stavieb na Zimnej ulici, ktoré už dlhodobo obývali neprispôsobiví obyvatelia a stavby navyše ohrozovali aj deti, ktoré okolo nich chodili denne do blízkej základnej školy. Mnohí obyvatelia vtedy túto správu privítali s nadšením, no aj prianím ďalšieho pokračovania v  búraní takýchto stavieb, ktorých je už v Dobšinej požehnane. Stavby zo vstupu k základnej škole zmizli a tým sa uvoľnil aj neveľký pozemok, ktorý je v intraviláne mesta.

O tento pozemok prejavila záujem rodina Fajdekovcov, ktorí poslali oficiálnu žiadosť adresovanú mestskému zastupiteľstvu na jeho odkúpenie. Tu sa ale začal celý ich problém, ktorý nám vykreslila pani Mária Fajdeková (na fotografií). „Chceli sme kúpiť tri metre z pozemku po celej jeho dĺžke a tak sme navštívili primátora mesta Karola Horníka. On nám potvrdil, že sa to dá a dal nám na to aj svoj prísľub. Zamestnanci súvisiacich odborov na Mestskom úrade taktiež neboli proti.“ Začala zamotaný príbeh pani Mária a pokračovala.

„Primátor mi následne povedal, že ešte nič nie je uzavreté a keď nie hneď tri metre, tak aspoň dva metre by nám odpredali. Problém je u nás ten, že už dlhé roky nevieme vojsť s nákladom dreva do dvora a veľmi nám to sťažuje život. 37 rokov sme pre tieto stavby, ktoré obývali neprispôsobiví Rómovia museli trpieť a bývať bez dvora, ktorý by slúžil aspoň na to najzákladnejšie. Preto sme sa obrátili s našou žiadosťou na zastupiteľstvo a boli sme posmelení prísľubom primátora.“

Rodine Fajdekovcov ale po následnom zasadaní mestského zastupiteľstva nezostalo z ich možných nových vyhliadok nič. Ako sa píše v dokumente, ktorý rodina dostala 03.01.2013 „Mestské zastupiteľstvo v Dobšinej po predchádzajúcom prerokovaní v komisií správy majetku a bytov MsZ v Dobšinej a v mestskej rade na základe žiadosti o odkúpenie pozemku časti parc. č. KN C 133 po celej dĺžke 3 metre neschvaľuje odpredaj pozemku.“Bez udania konkrétneho dôvodu.

Korunkou všetkého bol podľa pani Márie článok, ktorý vyšiel v Novom Čase, kde sa vyjadril aj primátor mesta, že mesto chce naďalej pokračovať v búraní domov, pričom ilustračná fotografia k článku, boli hospodárske budovy domu pani Márie a pri ňom krátky popis, že na zbúranie čaká aj tento polorozpadnutý dom, v ktorom býva 30 ľudí!!! V skutočnosti ich na celom majetku nájdeme 6. To pani Máriu ako aj celý postup vedenia mesta rozčúlil natoľko, že oslovila našu redakciu s požiadavkou zverejnenia jej príbehu.

“Je hanbou, že mesto, najmä jeho predstavitelia do očí ľuďom niečo sľúbia, čo potom nedodržia. Mesto chce vraj uvoľnený pozemok aj tak ohradiť živým plotom, ktorý kým narastie potrvá to roky. Denne znášame krádeže od okolitých zväčša neprispôsobivých obyvateľov a odkupom pozemku sme sa pre týmito nájazdmi chceli aspoň čiastočne brániť a nie znemožniť prístup detí k škole, ten by bol nedotknutý.  Koho potom toto mesto podporuje, ak vlastným obyvateľom nijako nevyjde v ústrety a potom v článku Nového Času si následne prečítam hrdinské kampaňové reči a ešte sa človeku doslovne vysmejú uvedením nášho domu ako domu, kde býva 30 ľudí? Chcem, aby o tom ľudia vedeli, no hlavne aby si uvedomili čo môžu od tohto mesta čakať.“ Dodala so smútkom pre náš portál pani Mária Fajdeková.

Foto: Redakcia MD