Mesto Dobšiná zrekonštruovalo pamätné tabule

Rôzne významné, historické udalosti, velikáni miestnych, či celoštátnych pomerov si zaiste zasluhujú to, aby sme si na nich, no najmä ich hrdinské činy spomínali. Usporadúvajú sa preto na počesť udalostí, alebo osobností tradičné spomienkové slávnosti, no stavajú sa im aj pamätníky, či osádzajú pamätné tabule. Tieto spomienkové miesta a tabule sú definované ako vojnové hroby a na území mesta Dobšiná ich máme deväť.  Mimo pravidelnej dotácie na ich údržbu preto Mesto Dobšiná v roku 2018 požiadalo Ministerstvo vnútra SR, ktoré  zo zákona č. 130/2005 Z. z. o vojnových hroboch podporilo snahu o vykonanie údržby a opráv špeciálnou dotáciou.

V celkovej výške 950€ spolu tri pamätné tabule v Dobšinej dostali krajší, či dokonca nový vzhľad a môžu tak lepšie pripomínať obyvateľom významné udalosti, ktoré sa v našom meste udiali. Prvou zrekonštruovanou pamätnou tabuľou je spomienková na oslobodenie mesta, inštalovaná na budove historickej radnice. Pôvodný text vzdával hold iba sovietskej armáde, no v mestskej kronike je zapísané, že 27. januára 1945 vstúpili na územie mesta Dobšiná ako prvé rumunské jednotky, bojujúce vo zväzku 2. ukrajinského frontu. Na tabuli sa preto zmenil text, ktorý korešponduje so skutočnými historickými súvislosťami a celkovo sa zlepšil jej vzhľad.

Druhou revitalizovanou tabuľou je k 10. výročiu SNP, ktorú taktiež nájdeme na budove radnice a odbornou prácou sa zlepšil jej vzhľad a čitateľnosť. Posledná rekonštruovaná tabuľa je na budove železničnej stanice, ktorá je venovaná zabitým železničiarom počas odboja – Ondrejovi Oravcovi, kde ako v druhom prípade sa zlepšil celový stav tabule, jej čitateľnosť a zachová sa tak pre obyvateľov a návštevníkov vďaka odbornému zásahu dlhé roky. „Je dobré, že Mesto Dobšiná aj naďalej dbá a zveľaďuje už existujúce pamätníky a pamätné tabule a patrí mu za to vďaka. Uvítame však, ak aj v budúcnosti pribudnú ďalšie miesta, ktoré by mohli najmä mladým ľuďom ešte viac a lepšie priblížiť osobnosti a ich činy, no najmä historické súvislosti z vojnového a povojnového obdobia“, uviedol pán František Novotný, predseda mestskej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Dobšinej.

Juraj Karika, foto MsÚ