Mesto Dobšiná zabezpečilo už druhý odchyt psov v tomto roku

Mesto Dobšiná využíva služby odchytov psov od roku 2020 prostredníctvom OZ Pomoc psíkom na východnom Slovensku. Toto občianske združenie je regionálnym centrom Slobody zvierat. Disponujú karanténnou stanicou, kde sa umiestňujú psy s neznámym zdravotným stavom, teda odobraté priamo z ulice. Prijímajú často podvyživené, týrané, zranené a choré psy. Akútnym prípadom ihneď zabezpečujú veterinárne ošetrenia, liečby a potrebné operácie.

Psy sú počas karanténnej doby pod prísnym veterinárnym dozorom. Všetky psy sú ošetrené proti vnútorným a vonkajším parazitom. Po uplynutí karanténnej doby zabezpečujú vakcinácie, kastrácie a každý psík je označený mikročipom. Po veterinárnych ošetreniach sú psy ponúkané na adopciu čo  znamená, že sa nevrátia do ulíc nášho mesta, ale potešia nových majiteľov.

V roku 2022 zabezpečilo Mesto Dobšiná už dva odchyty psov, ktorí sa túlali v uliciach. Posledný odchyt bol realizovaný dňa 14.03.2022, kde bolo z ulíc Dobšinej do útulku OZ Pomoc psíkom na východnom Slovensku prevezených 9 psov. Ako pre Dobšinské noviny uviedli samotní prevádzkovatelia, maximálny počet na jeden odchyt je 10 psov. Záleží však na aktuálnych kapacitných možnostiach útulku a aj veľkosti plemien odchytených psov a preto sa môže ich počet niekedy odlišovať.

„Psy sa v posledných mesiacoch premnožili natoľko, že ich obyvatelia vídavali aj v svorkách. Táto situácia neprispieva jednak k hygiene a poriadku verejných priestranstiev a samozrejme, niektorí ľudia mali aj obavy. Mesto Dobšiná preto prostredníctvom našej Mestskej polície zabezpečilo už druhý odchyt od začiatku roka 2022, kde minule bolo odchytených 10 a teraz 9 túlavých psov. Mestská polícia bude situáciu monitorovať a v prípade potreby budú odchyty objednávané podľa aktuálnej potreby,“ uviedol Jaroslav Plačko, náčelník Mestskej polície v Dobšinej.

Za stále sa opakujúcou situáciou premnoženia túlavých psov v meste Dobšiná, tak ako aj v iných mestách sú predovšetkým nezodpovední chovatelia, ktorí si zadovážia psa, často ho neprihlásia do evidencie, neposkytujú mu veterinárnu starostlivosť a defakto takto prevádzkujú nelegálne chovy. O zvieratá sa tak často stará ulica a keďže psy nie sú čipované a ani kastrované, vytvárajú sa vhodné podmienky pre ich opätovné premnožovanie. Jeden odchyt 10 psov stredného vzrastu Mesto Dobšiná vyjde na 400 eur. Nie vždy je však možné ihneď požiadavke na odchyt vyhovieť, keďže kapacity útulkov sú limitované a od samotnej požiadavky môže k reálnemu odchytu uplynúť aj niekoľko týždňov.

Text & foto: J. Karika