Nezaradené

Mesto Dobšiná oslovilo veľké obchodné reťazce

V septembri 2019 ohlásila sieť predajní Kačka uzavretie svojich predajní a vyhlásenie konkurzu. Týkalo sa to aj troch predajní v Dobšinej. Tu razom zostalo z celkových 1500 zamestnancov po celom Slovensku 23 ľudí bez práce, ale aj svojej mzdy za mesiace august a september 2019. Podľa informácií mala firma Kačka a jej poľský vlastník dlhodobé problémy čo sa odrazilo na neustálom zvyšovaní dlhu voči dodávateľom, až napokon všetko vyústilo v uzatvorenie prevádzok a hromadné prepúšťanie zamestnancov.

Ako nám povedala jedna zo zamestnankýň, v súčasnej dobe bola zamestnancom vyplatená asi tretina mzdy za mesiac august, zvyšú dlžnú sumu by mali dostať zamestnanci z garančného fondu. „Obávame sa a samozrejme oprávnene a iba dúfame, že sa dostaneme k svojim peniazom. Problémy s dodávateľmi sme si všimli už predtým, no ku koncu začali v pultoch chýbať aj základné potraviny a to bola predzvesť zániku. Neviem kde si tu dokáže toľko ľudí zohnať zodpovedajúcu prácu, z ktorých mnohí sú už vo vyššom veku.“

Uzavretie troch prevádzok obchodov cítia aj obyvatelia a návštevníci Dobšinej, v ktorej nateraz zostali už iba 4 prevádzky predávajúce poraviny aj to v tesnej blízkosti centra mesta. Zákazníci z okrajových častí majú k fungujúcim obchodom ďalej a samozrejmosťou sa stali aj predtým nie tak dlhé rady pri pokladniach, ale a enormne rýchlo vypredané pečivo, či mäsové výrobky. Mnohým tiež nie celkom vyhovujú ani otváracie hodiny.

Mesto Dobšiná nezostalo ľahostajným a oslovilo veľké obchodné reťazce. Ako nám povedal primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák: „Mrzí ma vzniknutá situácia ohľadom uzavretia až troch predajní s potravinami ako zástupcu vedenia mesta, ale aj ako občana. Neprináleží mi hodnotiť prečo sa to udialo, keďže sa jedná o súkromný reťazec. Ten ukončil činnosť nielen v našom meste, ale na území celého Slovenska. Žiaľ aj také veci sa v podnikateľskej sfére dejú, no pevne verím, že táto spoločnosť bude myslieť aj na to veľké množstvo zamestnancov, ktorí zostávajú bez práce. Z pozície mesta sme písomne oslovili niekoľko reťazcov, ktoré prevádzkujú predajne s potravinami a pevne verím, že niektorá z týchto spoločností otvorí v najbližšej dobe svoju prevádzku aj u nás. Prebehlo aj informativne rokovanie s majiteľom budov zavretých predajní, ktorý je ochotný poskytnúť, či odpredať priestory novým záujemcom.“

Podľa Referátu primátora oslovilo Mesto Dobšiná momentálne štyri veľké obchodné reťazce, ktoré zvažujú vstup svojich predajní do Dobšinej. V súvislosti s pracovníkmi, ktorí prišli o prácu sa pokúsi podať pomocnú ruku aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré ponúklo prioritnú súčinnosť zamestnancom Kačky vo forme vybavenia náležitostí, ale aj pomoc pri hľadaní nového zamestnania, prípadne ponúkne aj preškolenia formou rekvalifiácie s možnosťou uplatnenia v inom odvetví.

Text: Juraj Karika, foto: ilustračné