Mesto Dobšiná má záujem obnoviť Centrum pre seniorov

Po nedávnej informácii o uzavretí zariadenia Denného stacionára v Dobšinej sa zdvihla vlna otázok ďalšej budúcnosti v poskytovaní tejto formy sociálnej služby. Zisťovali sme preto za vás, aké sú ďalšie plány zo strany Mesta Dobšiná. Podľa vyjadrení Mesto Dobšiná malo a stále má, ako jednu z priorít záujem poskytovať seniorom sociálnu pomoc akéhokoľvek druhu , samozrejme v rámci svojich možností. Samospráva má dlhoročne na veľmi dobrej úrovni spoluprácu so seniormi, či už je to v zastúpení Jednoty dôchodcov Slovenska, miestneho Klubu dôchodcov, ZO ZŤP, ale aj inými organizáciami, ktoré pôsobia na území mesta.

„V tejto spolupráci budeme samozrejme pokračovať k spokojnosti našich občanov. Mesto Dobšiná zrekonštruovalo a poskytlo priestory na prevádzku denného stacionára, ktorú prevádzkovala nezisková organizácia Krok do cieľa. Spolupráca s touto organizáciou fungovala dá sa povedať bez problémov, až kým nenastala zmena v zákone. Táto zmena sa týkala hlavne dotácií na financovanie takýchto zariadení, a mala za následok to, že nebolo možné pre prevádzkujúcu spoločnosť za takýchto podmienok službu udržať.  Organizácia požiadala mesto o podporu no tá v takomto rozsahu pre súkromnú spoločnosť nebola možná, pretože mesto túto službu neobjednávalo u tejto spoločnosti, ale len poskytovalo priestory v rámci zmluvy. Spoločnosť svoju činnosť na základe dohody s mestom následne ukončila,“ priblížil primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák.

Denný stacionár si získal obľubu u klientov a táto forma služby nateraz chýba. V Dobšinej preto hľadali možnosti, ako túto aktivitu zachovať. Mesto, ako prevádzkovateľ Denného stacionára, by podľa informácií muselo spĺňať všetky podmienky nového zákona, čo by bolo veľmi zdĺhavé, finančne náročné a v konečnom dôsledku len pre veľmi úzku skupinu ľudí oprávnených navštevovať takéto zariadenie. V Dobšinej sa však našlo pozitívne riešenie.  „Po hľadaní možností a po odobrení poslancami MsZ, môžem s radosťou oznámiť, že prevádzka zariadenia v doterajších priestoroch bude pokračovať formou Denného centra aj s jednočlenným personálom, ako správcom. Tak isto sa nám podarilo zabezpečiť  aj podporu v stravovaní, čo bolo v Dennom stacionári dôležitou súčasťou. Vedenie mesta je jednohlasne za takúto aktivitu a jej zachovanie. VZN o tejto podpore našich seniorov  je v príprave a je už len otázkou veľmi blízkej budúcnosti, kedy sa veci dotiahnu aj legislatívne, či už registráciou sociálnej služby na VÚC, alebo platnosťou spomínaného VZN,“ dodal primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák.

Oslovili sme aj doterajšieho poskytovateľa služby Denného stacionára v meste Dobšiná, Krok do cieľa n.o. , za ktoré nám poskytol vyjadrenie Ing. Marek Holovka. „Je nám veľmi ľúto, že sme museli náhle ukončiť našu činnosť, no pre legislatívne zmeny sme dané zariadenie v Dobšinej ďalej nemohli prevádzkovať. Vždy sme sa snažili o kvalitne poskytované služby a najväčšou odmenou nám bola spokojnosť klientov. Legislatívna úprava znamenala pre naše zariadenie likvidačnú situáciu, ktorej sme už nijako nedokázali zabrániť. Sme radi, že Mesto Dobšiná, ako náš partner našlo riešenie, ktoré veríme, že kompenzuje doteraz poskytované služby.“ Prevádzka nového Denného centra v Dobšinej tak otvorí nové možnosti seniorom v podpore aktivít a mal by fungovať, ako aj poskytovateľ stravovania pre všetkých, ktorí majú nárok na túto formu sociálnej služby.

Text & foto: Juraj Karika