Kultúra

Mesiac knihy a výročie knižnice v Dobšinej

 

Marec ako mesiac knihy si každoročne obyvatelia Slovenska pripomínajú od roku 1955. Nevynímajúc Dobšinú sa v knižniciach usporadúvajú čítania, besedy, ale tiež realizujú najrôznejšie projekty na podporu čítanosti kníh najmä u mladej generácie, u ktorej v dnešnej dobe čoraz viac dominuje televízia a internet. Mnohí sa ale zhodujú v tom, že kniha v jej klasickej podobe, je nadčasová a dokáže ponúknuť čitateľovi niekedy oveľa viac zážitkov a dojmov z deja príbehu, alebo kvality informácií ako v iných masmediálnych prostriedkoch.

V súvislosti s finišujúcim mesiacom knihy sme sa preto obrátili na vedúcu odboru kultúry Annu Mackovú, ktorá nám povedala aj ďalšie zaujímavosti z tejto oblasti. „Každý deň v tomto mesiaci sme mali aj dve-tri besedy o knižkách, čítanie rozprávok, ale aj malú výstavku. Taktiež máme celoročnú burzu kníh a stále nám beží akcia „Jednu knihu ročne“, kde k 10. marcu sme dostali 16 kníh od občanov. Výročie knižnice si pripomenieme viac v tichosti, v rámci besied a pri okrúhlom výročí snáď usporiadame aj väčšiu akciu.“ Povedala pre náš portál vedúca odboru kultúry a dodajme, že onedlho bude k dispozícií aj www katalóg kníh dobšinskej knižnice, v ktorom si budete môcť nájsť všetky tituly s možnosťou rezervácie.

Kto založil mestskú knižnicu sa zatiaľ nepodarilo zistiť, ale dôkazy, že Čitateľský spolok v Dobšinej naozaj fungoval a existoval môžeme nájsť v regionálnom fonde Mestskej knižnice. Prvá zmienka o Čitateľskom spolku sa objavuje v roku 1847. Kto ale založil prvú organizovanú knižnicu určenú pre širokú verejnosť?  Dostávame sa tak k menu Ján Fábry. Narodil sa v roku 1827 v Poprade – Veľká. Študoval filozofiu a teológiu na ev. lýceu v Kežmarku, potom v Berlíne a Budapešti. Pôsobil ako učiteľ v Dobšinej.

Bol priekopník organizovania materských škôl, v roku 1853 založil takúto aj v našom meste. Napísal niekoľko učebníc a pomôcok pre materské školy. V r. 1857 inicioval založenie ľudovej a mládežníckej knižnice v Dobšinej, čo bola zrejme prvá organizovaná, verejná knižnica. Pôsobil tiež ako predseda spolku Červeného kríža, Spolku gemerských učiteľov, bol aj viceprezidentom Uhorského spolku materských škôl. Za projekt materskej školy bol v roku 1873 vyznamenaný na svetovej výstave vo Viedni. Po všetkých dosiahnutých úspechoch zomrel v Dobšinej roku 1897.

 

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »