Mapovali stav psov v Dobšinej: Mnohí majitelia by sa mali vzdelávať

V prvý júnový deň sa miestna veterinárna lekárka, MVDr. Barbora Fabiánová Kavková (KavkaVet) v spolupráci s inšpektorkou SOS linky pre zvieratá v núdzi, Zuzanou Javorskou rozhodla zrealizovať preventívnu akciu zameranú na stav psov v našom meste. V súčinnosti s Rómskou občianskou hliadkou, spadajúcou pod MsP Dobšiná navštívili chovateľov psov na dvoch uliciach, kde skontrolovali ich stav, životné podmienky a v prípade potreby navrhli majiteľom opatrenia. V mnohých prípadoch majitelia prejavili záujem najmä o kastračný program, no našli sa aj majitelia, ktorí svojich štvornohých miláčikov ponúkli priamo na mieste na adopciu.

„Chovatelia psíkov v Dobšinej zanedbávajú pravidelné vakcinácie, či odčervenia. Strava podávaná psom sa často podobá strave pre ošípané, teda zvyšky z jedál, ktoré psom určite nepatria. Je vidieť tiež hlavne v nadchádzajúcich letných mesiacoch, že psíky nemajú prístrešky, nemôžu sa skryť do tieňa na horúcom slnku, či v prípade dažďa a voda je im podávaná zväčša raz denne do nevhodných misiek, ktoré ľahko prevrhnú a tak zostávajú smädní dovtedy, kým si to majiteľ nevšimne. Čo je však ešte horšie, majitelia psov v mnohých prípadoch nevenčia a veľká časť z nich trávi väčšinu života na krátkej reťazi, pritom aj pes, ktorý má byť na reťazi len krátkodobo má mať jej univerzálnu dĺžku 3 metre. Psy by mali byť venčené, alebo púšťané po pozemku aspoň hodinu denne a týka sa to aj tých, ktoré sú v kotercoch.“ Priblížila MVDr. Barbora Fabiánová Kavková.

Mladá veterinárka z Dobšinej sa stretla aj s tým, že niektoré psy počas tuhých mrazov tejto zimy práve pre nedostatočné zabezpečenie úkrytov aj zamrzli. „Ak si niekto chce zadovážiť akékoľvek zviera, živého tvora, mal by sa vzdelávať, aby mu mohol poskytnúť adekvátne podmienky. Touto akciou chceme pôsobiť preventívne a osvetne. Snažíme sa pomôcť aj v prípade túlavých psov. Ľudia mi ich často nahlasujú v mojej ambulancii, po odchyte sa im snažíme vybaviť miesto v útulku, odkiaľ putujú do nových rodín. Tento týždeň sa nám podarilo umiestniť dvoch psov, ale niekedy to trvá aj mesiace pre preplnenosť útulkov.“ Uzavrela MVDr. Fabiánová Kavková a dodajme, že mapovanie stavu psov v našom meste bude ďalej pokračovať v mesiacoch jún a júl.

Text & foto: Juraj Karika