Kultúra

Maňušky v Dobšinej zožali úspech

Ako sme vás v minulosti informovali, Centrum voľného času, detí a mládeže (CVČDaM) v Dobšinej je v poslednom období úspešné v realizovaní rôznych projektov. Tie sú zamerané na deti a mládež z Dobšinej a blízkeho okolia. Výborne zohratý kolektív pedagogických zamestnancov bol úspešný aj v prípade projektu s názvom „My sa neučíme, my sa hráme“. CVČDaM požiadalo nadáciu Orange o dotáciu na nákup maňušiek, ktoré pozná celý svet a dodnes má bábkové divadlo svoje čaro pre malých, ale aj veľkých divákov. A práve maňušky sa rozhodlo využiť CVČDaM na to, aby zlepšilo jazykovú zdatnosť. My sme sa dnes spýtali na samotné vyhodnotenie tohto projektu.

Ako pre náš portál povedala Bibiána Slováková, ktorá vedie záujmový útvar Maňúškovo: „Na základe toho, že sme v tomto školskom roku otvorili nový útvar s názvom „Maňúškovo“, sme sa s pani riaditeľkou Ing. Rybárovou rozhodli, že skúsime nájsť adekvátny projekt. Bola nám schválená plná suma a Nadácia Orange nás podporila 843 eurami, za ktoré sme nakúpili vybavenie. Členovia nášho Maňúškova sa naučia krátke scénky, ktoré doprevádzali hovoreným slovom v cudzom jazyku, čo je aj hlavným cieľom projektu a všetko sme realizovali od apríla, až do júna. S maňuškami sme vystúpili na pódiu počas Dní mesta Dobšiná, no predstavenia sme odohrali aj na pôde nášho centra, či materskej škole.

Vystupovali sme aj na základnej škole, ktorú sme navštívili zatiaľ päťkrát počas hodín anglického jazyka, kde sme sa zamerali na deti 3.,4., a 6. ročníka. Za najdôležitejší cieľ, ktorý sme dosiahli považujem, že u členov záujmového útvaru Maňúškovo sa prejavilo tvorivé, originálne a samostatné myslenie, pričom autormi rozprávok boli samotné deti. Teší nás,že u pedagógov našiel náš nápad pozitívny ohlas a ešte väčšmi nás potešil záujem žiakov škôl a školských zariadení, taktiež nadšenie divákov na verejných vystúpeniach. Určite chceme pokračovať aj v budúcnosti a rozšíriť rady Maňúškova novými členmi. Chceme zrealizovať ešte viac predstavení, nacvičiť nové scénky a rozšíriť spoluprácu o miestne gymnázium.“ Dokončila pre náš portál Bibiána Slováková, vedúca záujmového útvaru Maňúškovo, pri CVČDaM Dobšiná.

Foto: CVČDaM a Redakcia MD