M.Lukáč: Chceme ísť cestou transparentnosti, pohody a ústretovosti

V tomto období uplynulo presne 100 dní od vymenovania nového konateľa Podniku služieb mesta Dobšiná. Pri tejto príležitosti sme navštívili pána Milana Lukáča v jeho kancelárii, kde nám odpovedal na všetky naše otázky. V začiatku nášho rozhovoru sme sa opýtali na prvotný impulz, ktorý ho motivoval k tomu, aby sa výberového konania zúčastnil. „Som Dobšinčan a nie je mi ľahostajný osud nášho mesta. Je tu nové vedenie, nová vízia a preto som usúdil, že by som sa rád spolupodieľal na lepšej a krajšej Dobšinej, ktorú chceme všetci.“

Následne pán Lukáč získal v samotnom výberovom konaní najväčšiu podporu a svoj post začal zastávať 01. apríla 2015. Ďalšia naša otázka smerovala k tomu, čo konateľ Podniku služieb mesta Dobšiná považuje za úspech v tomto období, no tiež kde vidí určité rezervy: „Napriek nedostatkom neľutujem, že som tu a s teamom, ktorý si vytváram,  dúfam sami obyvatelia uvidia zmenu. Čo sa napríklad týka verejnej zelene, kosenia, starostlivosti o cintoríny, zvýšila sa produkcia, aby naše mesto vyzeralo krajšie.

Do budúcna máme jasnú víziu a to najmä vo forme obnovy vozového parku. Nechceme zaťažovať mesto navyšovaním imania. Našou momentálnou prioritou je kuka auto, aby sme mohli rozšíriť zber. Máme predbežné dohody tiež s okolitými obcami, kde by sme im týmto autom vedeli komunálny odpad odvážať. Ďalšou prioritou je aktívne využívanie projektov. Momentálne to bol AVE projekt, kde nám cez daný projekt už vyviezli úplne zdarma 17 ton pneumatík, čo bolo predtým spoplatnené. Máme aj veľmi dobrú spoluprácu s primátorom a vedením mesta, čo nám značne napomáha.“

Dodal konateľ Podniku služieb mesta Dobšiná, pričom tiež uviedol , že všetko stojí a padá aj na samotnom prístupe občanov a ich spolupráci. „Hlavné je pozrieť si dôkladne a dodržiavať vývozné dni daných komodít a to najmä pri separovanom zbere. Mali by sme oveľa viac separovať. Naďalej tiež prebieha tzv. očista mesta, kde sme sa presunuli na ulice Záhradná, Partizánska , či Rik, kde postupne očisťujeme mesto od nakopených odpadov.“

Čo plánuje urobiť nový konateľ v budúcnosti a aká je jeho predstava o ideálnom fungovaní Podniku služieb? Znela naša posledná otázka: „Budem sa snažiť vniesť nové prvky do riadenia a fungovania podniku na každej úrovni. Vynasnažíme sa získavať príjmy aj od iných firiem a obcí formou zákaziek a nie len čerpať príjmy od mesta. Chceme si na seba zarobiť a tiež z týchto peňazí obnoviť vozový park. Som konateľom mestskej firmy, ale správam sa tak, akoby bola moja vlastná. Nabádame k tomu aj vlastných pracovníkov a chceme ísť cestou transparentnosti, pohody a ústretovosti, ako je to zvykom pri rodinných firmách. Budem vďačný za akýkoľvek podnet od občanov, kde budeme môcť pomôcť a ešte skvalitniť naše služby.“ Dodal v závere nášho rozhovoru konateľ Podniku služieb mesta Dobšiná Milan Lukáč.

Rozhovor viedol: Juraj Karika