Aktuality

M. Kollárik: Beriem na seba zodpovednosť, ktorá je zároveň výzvou

 

Od 01.júna 2014 vedie Mestské lesy s.r.o., najväčšiu spoločnosť so 100%-tnou účasťou mesta Dobšiná nový konateľ Marcel Kollárik, ktorý postúpil do najužšieho výberového kola. On a jeho dvaja protikandidáti na pôde Mestského zastupiteľstva vtedy prezentovali svoje schopnosti, no hlavne vízie o smerovaní Mestských lesov, ktoré majú pre naše mesto najmä z ekonomického hľadiska kľúčovú úlohu. Mestskí poslanci v tajnom hlasovaní prejavili najväčšiu dôveru Dobšinčanovi, Marcelovi Kollárikovi, ktorého sme po štyroch mesiacoch od zvolenia navštívili v jeho kancelárií. Pán konateľ nám ochotne venoval svoj čas a jeho odpovede na naše otázky si môžete prečítať v tomto príspevku.

V úvode nás zaujímala samotná voľba konateľa Mestských lesov a to, prečo sa pán Kollárik na tento post prihlásil. Ako uviedol: „O túto funkciu som sa uchádzal predovšetkým preto, že som lokálpatriot Dobšinej u Mestských lesov som mal odpracovaných skoro 20 rokov a bol som jedným z prvých zamestnancov spoločnosti. Spomínam si na časy, kedy ako jeden z prvých troch lesníkov, ktorými boli Juraj Husár, František Lipták a ja, sme tu spoločne začínali a zažil som tu všetkých konateľov ako napr. Ján Klement, ktorý doslovne musel spolu s hŕstkou zamestnancov začínať od nuly, keďže v tom čase odtiaľto odišli Štátne lesy, bývalá lesná správa a nezostalo nám tu nič. Začínali sme s vyradeným starým nábytkom, ktorý sme si doviezli zo školy z Nižnej Slanej, aby sme vôbec mali na čom pracovať.

V tejto firme som si prešiel od pozícií lesníka, vedúceho dopravy, vedúceho obchodu a logistiky,  odbytu, až po vedúceho polesia (OLH), kde som zastrešoval štyri lesné obvody. Som vďačný vedeniu mesta a poslancom , že podmienky nedávneho výberového konania boli nastavené aj pre možnosť uchádzať sa o tento post stredoškolákovi. Aj z toho dôvodu chcem všetkých presvedčiť, že aj napriek tomuto hendikepu vzdelania, dokážem mestu, obyvateľom a samotnej firme, že som nič nemyslel zo zištných dôvodov, ale moje úmysly sú úprimné a verím, že tejto firme mám čo ponúknuť. V histórií Mestských lesov Dobšiná sa na post konateľa vyhlásilo výberové konanie prvýkrát a jeho samotný priebeh zastrešovala nezávislá komisia zložená z odborníkov z viacerých kútov Slovenska. Stojím si za plánom, či víziou, ktorú som im predstavil a beriem na seba zodpovednosť, ktorá je zároveň výzvou.“

Naša ďalšia otázka smerovala k tom, ako sa pán konateľ oboznámil so stavom firmy a jej fungovaním od svojho nástupu. „Vedel som do čoho idem, so všetkými zamestnancami sa poznám, no boli tu aj také vonkajšie názory, že okamžite vo firme začnem robiť čistky, no všetci sme na rovnakej štartovacej čiare, každý má všetko vo svojich rukách. Budem a som prísny a chcem, aby ľudia, ak majú byť kvalitne ohodnotení, tak od nich budem vyžadovať dokonalú prácu. Zdedili sme samozrejme veľa vecí, ktoré musíme postupne riešiť, no nerád sa vŕtam v minulosti, ale pozerám sa do budúcnosti a toho, čo nás čaká. No treba povedať, že v nedávnej minulosti bolo hlavným problémom ľudská stránka vedenia spoločnosti, čo bolo mojou prioritou, aby sa táto firma zastabilizovala práve po tejto stránke. Môžem poďakovať Ing. Lackovej, ktorá dočasne viedla spoločnosť, že dokázala presadiť prvotné zmeny, ktoré boli viditeľné už v dobe môjho nástupu.

Ľudia tu konečne pracujú v úplnom pokoji a problémy, ktoré prenikli na verejnosť na jar tohto roku, po nich tu nič nezostalo. Mnohé záležitosti, na ktoré upozornil poslanec Slovák sú ale stále v štádiu vyšetrovania. Je to napríklad manko, ku ktorému došlo na externých expedičných skladoch, či už Tešnárky, alebo Vyšná Maša. Som toho názoru, že tam bola hrubo zanedbaná hmotná zodpovednosť, kde mal byť určený hmotne zodpovedný pracovník, no ten bývalým vedením Mestských lesov určený nebol. Došlo tam k tomu pochybeniu, že drevo prichádzalo na expedičné sklady, viacerí ho dodávali, no tiež viacerí ho fyzicky vydávali a nik za nič nebol zodpovedný.„

Posledná otázka, ktorú sme položili konateľovi Mestských lesov sa týkala súčasnosti a budúcnosti firmy a toho, čo momentálne rieši. „Spadáme do lokality, ktorá je ohrozená podkôrnym hmyzom a z titulu veľkých náhodných ťažieb sa  v našich porastoch prekračoval ročný etát ťažby. To bude mať zrejme na budúcnosť negatívny dopad, pretože naša súčasná ročná výška ťažby by mala byť určená 10 ročným plánom. Momentálne sme v poslednom roku platnosti tohto plánu a zostavujeme nový s názvom Plán starostlivosti o les, ktorý nám určí to, koľko dreva by sa malo a mohlo vyrúbať  v budúcnosti . V priebehu posledných rokov nás postihlo mnoho kalamít, z ktorých sme z jednej strany prosperovali, predávalo sa veľmi veľa dreva, no na druhej strane nás to zaväzuje do následných obrovských pestovných nákladov. Toto sa deje aj v tomto období, kedy z toho profitovalo mesto, tak isto firma, keďže sa vo veľkej miere investovalo do majetku a novej techniky. Dialo sa tak aj vďaka europrojektom, kedy sa peniaze vracali do lesa a aj nášho mesta.

Ak to chceme vyjadriť v číslach, tak posledné roky sa výška ťažby pohybovala na úrovni 40 000  až 50 000 m³ dreva, no v budúcom desaťročí to vyzerá tak, že klesneme pod 20 000 m³, čo samozrejme bude mať obrovský vplyv aj na hospodársky výsledok a z toho sa musia odvodiť ďalšie nepopulárne opatrenia, ktoré bude treba prijať. No a čo sa týka tohto roku, aby sme sa pozreli na realitu, náš pôvodný tohtoročný plán sa zrútil tiež veternou kalamitou „Žofia“ z mája 2014. Počas tejto kalamity spadlo vyše 27 000 m³ čerstvého dreva a aby toho nebolo málo tak nás 14. augusta ešte raz postihla vetrová kalamita v objeme cca 5000 m³. Snažili sme sa zachrániť v čo najkratšej dobe v prvom rade najkvalitnejšie drevo a  v týchto chvíľach máme z tejto kalamity spracovaných vyše 60% ,  do konca roka by sme chceli mať väčšinu kalamity spracovanú.

Mojou filozofiou je reálna podpora domácich pracovníkov , či už v ťažbovej alebo pestovnej činnosti a chcem, aby v našich lesoch pracovali naši ľudia z Dobšinej a blízkeho okolia, no isteže v prvom rade záleží na kvalite odvedenej práce. Dôkazom toho je aj fakt, že len za mesiac jún naši domáci pracovníci boli schopní vyťažiť rekordných 5 751 m³ kalamitného dreva. Momentálne sa zameriavame aj na ochranu a zveľadenie nášho majetku, kde renovujeme expedičný sklad a správnu budovu spoločnosti, prevádzame svojpomocne s vlastnou technikou stavebné činnosti na lesných cestách a snažíme sa aj tu podporiť našich domácich ľudí. Pripravujeme nové projekty na ochranu majetku v oblasti vstupu do lesov ale i monitorovacieho kamerového systému. To isté platí pre nakupovaný materiál, kde chceme podporiť a uprednostniť prevažne miestnych podnikateľov . Toto je myšlienka akou sa naša spoločnosť bude uberať. Som tiež veľmi rád, že dozorná rada spoločnosti je rozšírená o všetkých mestských poslancov, ktorých chcem pravdivo a detailne informovať a tak isto pristupovať aj vo vzťahu k verejnosti, pretože  si myslím, že otvorenosť a dobrá komunikácia  je základ úspechu„ Dokončil pre náš portál konateľ spoločnosti Mestské lesy Dobšiná s.r.o, Marcel Kollárik.

Za redakciu MD rozhovor viedol: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »