Kultúra

Letná činnosť v Centre voľného času detí a mládeže Dobšiná

Leto v Centre voľného času detí a mládeže sa nieslo v duchu spoznávania, športu, zábavy a tvorivosti. Počas štyroch turnusov sa na letnej činnosti vystriedalo 77 detí. Prvý týždeň sa deti zabávali pri zoznamovacích hrách a zasúťažili si na prekážkovej dráhe. Túlavé topánky ich zaviedli na pekné miesta nášho mesta, kreslili v parku na asfalt, športovali a tancovali. Tvorivosť si deti vyskúšali pri batikovaní, keď si touto zaujímavou technikou vytvorili krásne šatky. Super akciou prvého týždňa bol výlet do Košíc,  zorganizovaný v spolupráci s MO Matice slovenskej. Navštívili sme Dóm sv. Alžbety, osviežili sme sa perfektnou talianskou zmrzlinou v Aide (boli sme aj v hlavných správach na Markíze). Najväčšou atrakciou pre deti bola jazda detskou železničkou z Čermeľa na Alpinku.

Druhý týždeň začal veľmi pekným dopoludním v lesnej škôlke, ktoré pre nás pripravili Mestské lesy. Deti si vyskúšali všetky štádia pestovania stromčekov, od získania semienok, až po výsadbu stromčekov. Počasie nám prialo aj na turistike v Slovenskom Raji. Trasu prekrásnou prírodou zo Stratenej na Dedinky deti hrdinsky zvládli. V rámci tvorivosti si deti vyrobili Mimoňov, škaredšie počasie nám vyplnila návšteva filmového predstavenia. Na výmennom jarmoku si deti povymieňali hračky a iné „dôležité veci“. Na konci týždňa si deti pripravili osviežujúce ovocné kokteily a zahrali bábkové divadlo.

Tretí týždeň bol tiež bohatý na zážitky. Absolvovali sme výlet do horehronskej oblasti a previezli sme sa na Čiernohorskej železničke z Čierneho Balogu do skanzenu vo Vydrovskej doline. Na tvorivých dielňach si deti vyrobili stromčeky šťastia. Zlatá žaba bola športová súťaž, kde si deti zmerali svoje sily v „skákacích disciplínach“, ako skákanie na švihadle, na trampolíne, na skákacej lopte atď. Silný lejak sme znova strávili na filmovom predstavení. Neodmysliteľnou súčasťou leta v centre je kúpanie, slnenie a vodné vojny. Týždeň sme zavŕšili návštevou Bystrianskej jaskyne, ktorá nás očarila svojou krásou.

Posledný týždeň navštívili deti hasičskú stanicu v Rožňave, kde sa zoznámili s najnovšou technikou, vyskúšali si výstroj, previezli sa na plošine. Bol to pre nich veľký zážitok. Tiež návšteva Betliarskeho kaštieľa a prechádzka parkom sa deťom páčila. Horúce dni i keď strašené dažďom dovolili kúpanie v bazéne. Deti si zmerali sily v športových disciplínach na tradičnej olympiáde CVČ. Posledný deň, tak ako každý rok patril farebnému karnevalu, (tento rok to bola modrá farba) opekačke a maškrteniu. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pri príprave pestrého programu pre deti, reštaurácii aLe Bistro Dobšiná za dobré obedy, rodičom za dôveru a tešíme sa na vás v septembri.

Ing. Mária Rybárová, riaditeľka CVČ Dobšiná