Lesy v okolí Dobšinej sú po kalamite v alarmujúcom stave

Veterná smršť, ktorá sa prehnala aj našou oblasťou v dňoch 05. až 07. mája narobila škody na majetku aj v našom meste, no tiež neobišla ani lesy. Hneď krátko po kalamite Mestské lesy Dobšiná začali počítať straty, pričom tie sa v posledných dňoch dostali do závratných výšin. Zabrániť sa tomu nijako nedalo, no dnes sa podnik so 100% účasťou mesta Dobšiná snaží zachrániť všetko, čo sa v lesoch dá. Bližšie o tom povedal konateľ Mestských lesov s.r.o. Marcel Kollárik (na fotografii), ktorý odpovedal na otázku poslanca Jána Slováka, ktorá sa týkala lesov po kalamite.

Konateľ Marcel Kollárik v úvode povedal: „Kalamita vo veľkej miere postihla aj naše lesy. Škody sa najprv pohybovali v rozmedzí 10 000 kubíkov dreva a začali sa spriechodňovať cesty, pričom niektoré dodnes spriechodnené nemáme, na čom sa intenzívne pracuje. Neskôr objemy škôd vzrástli až na úroveň 20 000 kubíkov, no posledné číslo z minulého týždňa hovorí až o 26 000 kubíkoch, čo je alarmujúci stav. Jedná sa o kalamity roztrúsené, ale aj sústredené. Hlavne sú to ihličnaté kalamity, no máme tiež postihnuté na lesnom obvode Farbiarka vo veľkej miere listnaté lesy, hlavne buk.“ Konkretizovali sa aj kroky, ktoré Mestské lesy podnikajú v tejto ťažkej situácií.

„Momentálne sme presunuli všetku dostupnú techniku, ktorú máme a ťažobné partie sme prerozdelili tak, aby sme zachránili v čo najväčšej miere, to najzdravšie drevo, ktoré momentálne leží. To najhroznejšie na tom je, že kalamita nás postihla pred letom, čo znamená, že ak je 26 000 kubíkov vetrovej kalamity, minimálne v takej istej miere budeme pokračovať v spracovaní kôrovcovej kalamity. Momentálne vyťahujeme iba smrekové, hrubé, guľatinové drevo, aby sme ho vedeli rýchlo predať, pretože to drevo v priebehu niekoľkých týždňov bude napadnuté kôrovcom tak, že nebude predajné.“ Dokončil  konateľ Mestských lesov Marcel Kollárik a celé jeho vyjadrenie vám prinášame aj vo forme videa.

Foto & video: Redakcia MD