Lesopark v Ramži definitívne končí, má ho nahradiť nový

O vandalizme a znečisťovaní okolia v priestoroch oddychového areálu situovaného v Ramži sme na našom portáli priniesli viacero príspevkov. Neustále znehodnocovanie práce tých, ktorým záleží na príjemnom oddychu v prírode a znečisťovanie celého okolia je na bežnom poriadku. Priestor areálu, v ktorom sú vybudované prístrešky s ohniskami, preliezkami a hojdačkami pre deti sa od svojho vzniku tešil veľkej obľube medzi obyvateľmi. Mnohí ho však nezanechávajú v stave, ktorý by zodpovedal normálnemu používaniu a rovnako sú na tom aj informačné tabule na blízkom náučnom chodníku.

Lesopark v Ramži a časti Papiereň, ako aj náučný chodník vybudovali Mestské lesy Dobšiná, spol. s r.o., za účelom spríjemnenia pobytu návštevníkom, oboznámenia ich s históriou, prírodnými a technickými zaujímavosťami mesta. To všetko sa udialo v roku 2006, kedy Mestské lesy Dobšiná na realizáciu tohto projektu pre širokú verejnosť vyčlenili 12 736 eur. Čo je však zarážajúce, v rámci zachovania funkčného stavu areálu a náučného chodníka, v dôsledku najmä vandalizmu musela táto spoločnosť so 100% účasťou mesta preinvestovať na opravách až 10 525 eur a dlhé hodiny prác, čo je podľa kompetentných najväčším dôkazom ľudských nedostatkov.

Na stole je preto dnes v dôsledku všetkých okolností myšlienka ďalej neinvestovať do lesoparku v Ramži a Papierni, ako aj náučného chodníka. Navštívili sme v tejto súvislosti konateľa Mestských lesov s.r.o. Marcela Kollárika, ktorý nám priblížil situáciu: „Stav v akom sa lesopark Ramža nachádza je nemysliteľný a v blízkej budúcnosti plánujeme všetko demontovať. Naše úsilie a opravy sa míňajú účinku, všade navôkol sú zničené altánky. Pred tohtoročnými Turícami sme osádzali nové zariadenia a doslovne si v priebehu pár dní na to návštevníci z nich urobili palivo na oheň. Suché WC, tie boli taktiež opravené a vo štvrtok sme ich odovzdali, v piatok už boli rozbité.“ Hovorí konateľ Mestských lesov šokujúce zistenia, pričom nám všetko doložil fotografiami vo forme prezentácie, ktorú spoločnosť vypracovala.

Konateľ spoločnosti nám však predstavil aj plán pre vyžitie obyvateľov a návštevníkov, ktorým sa Mestské lesy zaoberajú v súčasnosti: “Navrhol som, aby sme tento lesopark vybudovali inde a preferujem časť ihriska. Za ním sa nachádza nevyužitá plocha, kde by mohli nájsť svoje miesto altánky, ohniská, vybudovať tam pre deti preliezky, pieskoviská. Čo je veľmi dobré, že máme v blízkosti sociálne zariadenia, taktiež čistú vodu a elektrinu. Nie je problém takýto areál aj oplotiť. Na ihrisku je aj hospodár, ktorý by mohol takto zastrešovať aj tento oddychový park. Všetko by mohlo byť aj monitorované kamerou, ktorú by sme tam vedeli zabezpečiť a samozrejmosťou by boli aj presne určené vstupné hodiny. Takto by sa zamedzilo vandalizmu a vôbec príchodu na toto miesto tým, ktorí tam nemienia oddychovať, ale ničiť.

Vedeli by sme sa o tento areál starať a najmä ho aj chrániť, čo žiaľ nevieme zabezpečiť v Ramži. Monitoring by bol prepojený priamo na Mestskú políciu, ktorá by v prípade potreby vedela ihneď zasiahnuť. Sú tu ale aj iné alternatívy, medzi ktorými je návrh poslanca Jána Slováka, ktorý navrhol možné vybudovanie takéhoto areálu na Alwegu, ale aj iné názory na vybudovanie na ploche bývalého zimného štadiónu. Všetko je zatiaľ v štádiu zámeru, no bol by som rád, ak by táto budúca oddychová zóna plnila svoj účel v prospech obyvateľov a návštevníkov mesta a bola istým spôsobom hodná prezentácie.“ Dokončil pre náš portál konateľ Mestských lesov s.r.o. Marcel Kollárik.

Ilustračné foto: Redakcia MD