Kultúra poskytuje bezplatnú Wi-Fi zónu

Bezplatný prístup na internet je dnes v mnohých mestách po celom Slovensku samozrejmosťou, na ktorú nedajú dopustiť domáci obyvatelia, alebo návštevníci. V rôznych zónach, alebo verejných budovách sa tak pomocou notebookov, prípadne dnes veľmi rozšírených smartfónov napájajú na otvorené hotspoty, kde môžu využiť všetky služby, ktoré im prostredie internetu ponúka. K týmto mestám sa v tomto období pripojila aj Dobšiná, kde v miestnom kultúrnom stredisku zriadili bezplatný bezdrôtový prístup k internetu.

Oslovili sme preto vedúcu odboru kultúry mesta Dobšiná, Annu Mackovú, ktorá nám povedala viac o tejto modernej myšlienke, ktorá sa dostala aj do nášho malého mesta. „Bezdrôtový internet v kultúrnom dome je verejne prístupný a je určený pre všetkých obyvateľov, ktorí sú návštevníkmi kultúrneho domu. Taktiež je určený aj pre turistov, ktorí navštívia naše mesto a potrebujú si niečo vybaviť. V takýchto zariadeniach je to už štandard. Dávno som túto myšlienku zvažovala, ale až na podnet mestského poslanca Stanislava Prokopa sa to zrealizovalo.“

Bezdrôtový Wi-Fi internet funguje v kultúrnom stredisku skoro dva mesiace a jeho prístupnosť je na celom prízemí, vo všetkých miestnostiach a signálom je navyše pokrytý aj bufet. Dnes sme tento internet odskúšali v ostrej prevádzke a je na mieste povedať, že žiadne výpadky, či zníženie rýchlosti sme nezaznamenali a jeho plynulá rýchlosť bola taká ako deklaruje najväčší poskytovateľ internetu v našej oblasti, teda 5120/384 kbps.

Označenie zariadenia v kultúrnom dome je TPLink a jeho signál môžu prijímať všetky zariadenia vybavené Wi-Fi, či už sú to PDA-čka, notebooky alebo mobilné telefóny. Nie je zatiaľ jasné či mesto Dobšiná v budúcnosti plánuje rozšíriť bezplatný prístup na internet na ďalších určených miestach, no sprístupnenie bezplatného internetu v kultúrnom dome je správnou cestou, ktorú ocení nejeden občan, prípadne návštevník nášho mesta.

Ilustračné foto: Redakcia MD