Kultúra

Križovatky vlastných ciest aj v Dobšinej

V stredu 11. marca sa v priestoroch koncertnej sály Mestského kultúrneho strediska uskutočnil výchovný koncert umeleckej spoločnosti LETart. Medzi účinkujúcimi mohli žiaci škôl na území nášho mesta, pre ktorých bol koncert určený, vidieť aj známeho Roba Šimka, ktorý zažiaril v populárnej Superstár. Program Križovatiek vlastných ciest za pomoci melodickej rockovej hudby, pozitívnych textov, kvalitných hudobných a motivačných výkonov umelcov, priniesol neobvyklý pohľad na otázky diskriminácie, rasizmu a šikanovania. Spolu s mládežou sa v programe umelci snažili nájsť východiská, postoje a cesty, ktoré na našich „životných križovatkách“ určia náš ďalší osud.

Ako uvádzajú organizátori: „ Byť out u mladých ľudí v dnešnej dobe často znamená byť empatický, ľudský, pravdovravný, veriť v ľudské dobro, pomáhať iným, byť rozhľadený a vzdelaný človek…Táto cesta je v dnešnej dobe vedľajšou cestou III. triedy, ktorá nevedie do lesku mrakodrapov a médií, na jej konci nie je krátkodobé výslnie, ale normálny čestný život s tou najvyššou hodnotou – láskou, rodinou a množstvom priateľov. Práve tieto ľudské, pozitívne hodnoty v našom programe vyzdvihujeme na najvyšší piedestál.“

Naopak, šikanovanie, cyberbullying, rasizmus, ohováranie, klamstvo či intolerancia sú v programe prezentované ako etické dno. Predstavenie v podaní profesionálnych hudobníkov využívalo vizuálnu silu prepracovanej zadnej projekcie s rozmermi 3 x 4 m, ktorá umocňovala tému programu. Motivačné slovo moderátora, bubeníka a speváka Romana Nadányiho, ktorý ľudsky a nenásilne poukazoval na pálčivé témy programu, mladého diváka zaiste zaujalo a donútilo k zamysleniu. Melodické rockové piesne v podaní talentovaného speváka a gitaristu Roberta Šimka, a bubeníka Romana Nadányiho, navodili aj v Dobšinej neopakovateľnú atmosféru, ktorá udržala divákov v dobrej nálade počas celého koncertu.

Foto: Redakcia MD