Kontroly, dane a prešľap lesov

V takomto duchu sa nieslo v poradí už 20.-te zasadanie Mestského zastupiteľstva v Dobšinej, ktoré sa konalo dnes, 12. decembra . V jeho úvode rozdal prítomným poslanec Ján Slovák (nezávislý) anjelikov, na znak blížiacich sa Vianoc, ale aj ako synonymum pre dobré rozhodnutia v prospech občanov. Po zahájení zasadania primátorom mesta Dobšiná Karolom Horníkom (Smer-SD), informovala prítomných poslancov hlavná kontrolórka mesta Dobšiná Mgr. Eva Mihóková o kontrole plnenia uznesení, kde vyplynulo, že nie sú žiadne nesplnené uznesenia.

Mihóková ďalej pokračovala správou z kontroly výdavkov pretekov Dobšinský kopec. Výdavky na organizáciu podujatia činili skoro 48 000 eur a príjmy dosiahli 42 000 eur, čiže podujatie samotné je v strate. Kontrolórka ale konštatovala, že z jej kontroly neboli zistené žiadne porušenia právnych, ani interných predpisov.

Zastupiteľstvo sa zaoberalo aj novelizáciou svojho VZN o miestnych daniach a poplatkoch za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, kde mesto musí zmeniť sadzbu dane zo stavieb. Celý dokument vám prinášame pod príspevkom, kde si môžete pozrieť všetky zmenené položky. Prerokovaný bol aj rozpočet mesta Dobšiná, ktorý predniesla vedúca finančného odboru Janka Šrenkelová. Na základe odborného stanoviska a skutočnosti v ňom uvedených predložený návrh  rozpočtu na rok 2013 predstavuje v príjmovej časti v sume  3 107 154  eur a vo výdavkovej časti v sume 3 107 154 eur čo je  vyrovnaný rozpočet.

Dňa 19.10.2012 bola schválená novela zákona o odpadoch, ktorou sme do právneho poriadku SR prevzali povinnosti, ktoré nám ukladala smernica EÚ o odpadoch. S touto novelou sa zavádzajú do praxe ďalšie povinnosti, ktoré sa dotýkajú výrazne aj komunálnej sféry. Obce a mestá budú musieť mať vypracovaný Program obce podľa  schváleného Programu odpadového hospodárstva. To prezentoval vedúci odboru výstavby Jaroslav Oravec. Všetky povinnosti, ktoré Dobšinej týmto vzniknú si môžete prečítať v dokumente pod príspevkom.

V bode rôzne sa spýtal poslanec Ján Slovák (nezávislý) konateľky Mestských lesov Ing. Vlasty Ruppovej na výzvu, ktorá mala súvis s kúpou nového auta. Mestské zastupiteľstvo povolilo Mestským lesom kúpiť auto do hodnoty 30 000 eur, no firma verejne zverejnila vo svojej výzve sumu 32 500 eur a navyše bez DPH čím otvorene porušila schválenú sumu za automobil, ktorú jej odkleplo zastupiteľstvo.  Konateľka mestských lesov vraj súťaž na dodávateľa okamžite po zistení nedostatkov stiahla a za vinníka prešľapu označila Ing. Arpáda Kavečankyho, kde prisľúbila aj interné opatrenia, aby sa podobná situácia už nezopakovala. Z tohto bodu rokovania vám prinášame video pod príspevkom. O ďalších závažných zisteniach, ktoré odzneli na dnešnom zastupiteľstve vás budeme informovať v priebehu dní.

Foto & video: Redakcia MD

{youtube} -_f4SwONdgE {/youtube}

VZN o daniach a poplatkoch za kom. odpady a stavebné práce

VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi