Kultúra

Knižnica obnovuje fond aj odpredajom

Knižný fond v mestskej knižnici miestneho kultúrneho strediska v Dobšinej zažíva svoju očakávanú obnovu. Pri tejto príležitosti si môžu občania dokonca nakúpiť rôzne tituly, ktoré sú jednak v dobrom stave, ale čo je najlepšie knihy na odpredaj stoja iba zopár desiatok centov. Aj takýmto spôsobom chce knižnica podporiť záujem o knihy u obyvateľov a z vyzbieraných prostriedkov nakúpiť nové zaujímavé tituly do svojho fondu.

O vyjadrenie sme preto požiadali vedúcu Mestského kultúrneho strediska Annu Mackovú: „K vyraďovaniu kníh sme pristúpili na základe metodickej kontroly z Krajskej knižnice v Košiciach, pri ktorej nám metodičky odporučili vyradiť množstvo poškodených, zastaraných, alebo duplicitných titulov, v mnohých prípadoch už aj z hygienického hľadiska, najmä u detského čitateľa.Tituly, ktoré boli duplicitné a ešte v dobrom stave, sme ponúkli na odpredaj. Za získané prostriedky knižnica nakúpi nové knihy.“

Vedúca kultúry nám priblížila aj ďalšiu etapu obnovy knižničného fondu, ktorá dáva mestskej knižnici príležitosť na nákup väčšieho množstva nových kníh s použitím grantov: „Literatúru nedopĺňame iba z týchto prostriedkov. Každý rok sa uchádzame o granty z Ministerstva kultúry SR, Karpatskej nadácie a pod. Za posledných 5 rokov  sme získali takýmto spôsobom financie 3x, spolu vo výške 3028,- €. Z rozpočtu mesta sa okrem toho každý rok nakúpi literatúra – beletria, detská, ale aj odborná, cca vo výške 900,-€.“

Mestská knižnica okrem týchto aktivít spĺňa aj osvetovú formu a to najmä organizovaním rôznych podujatí, súťaží, besied a exkurzií so zameraním na predškolskú a školskú mládež.  Tieto všetky aktivity napomáhajú k tomu, aby kniha z rúk najmä mladých čitateľov nevymizla a nevystriedala ju tuctová, niekedy až podradná televízna produkcia.

Za kvalitou niekedy netreba chodiť ďaleko, aby si každý čitateľ vedel vybrať to o čo má záujem, čoho dôkazom je aj  naša mestská knižnica, ktorá v poslednom období prešla výraznými zmenami v oblasti vybavenosti a dostupnosti najnovších diel. Pod článkom vám prinášame kompletný zoznam zaujímavých knižných titulov k odpredajú, ktoré si môžete zakúpiť priamo v mestskej knižnici, ktorá je otvorená denne okrem pondelka.

Zoznam kníh určených na odpredaj

Ilustračné foto & video: MD Redakcia

{youtube}g5ILL5FGr0k{/youtube}