Ján Slovák o obmedzení hazardu

Do našej redakcie nám formou e-mailu poslal svoje stanovisko poslanec  MsZ v Dobšinej Ján Slovák  (NEKA), ktoré sa týka pripravovaného VZN o zákaze, alebo obmedzení hazardných hier na území mesta. Ako sme vás informovali hlasovanie skončilo 6:5  a preto bolo VZN posunuté do ďalšieho procesu schvaľovania. List poslanca MsZ v Dobšinej, Jána Slováka k pripravovanému VZN zverejňujeme v plnom znení.

„Gemblersto – áno veľmi vážny druh choroby, ktorý sa ťažko lieči. Formy gemblerstva sú rôzne: hracie automaty, stávkové kancelárie, hranie kariet , alebo určitou formou je aj podávanie Lota , Športky, Kena . . . Najmodernejším spôsobom je založiť si účet a tíško doma prehrávať cez internet. Je pravdou, že ak sa človek prvýkrát zapojí do hazardnej činnosti buď z nudy, zo zábavy, alebo z vidiny výhry, ešte netuší či podľahne tejto chorobe.

Či tomu tak bude predchádza kopu aspektov napr. inteligencia, životná situácia, psychický stav atď. Za určitých okolností môže teda podľahnúť ktokoľvek. Najhoršie je na tom ten kto má z týchto aspektov väčšinu: veľmi nízka inteligencia –  teda vidina veľkej výhry, veľmi nízka životná úroveň atď. Čiže nám z toho vychádzajú najhoršie naši „spoluobčania“ a skutočnosť to potvrdzuje, sú to v obrovskej prevahe poberatelia sociálnych dávok.

Najväčšou chybou je, že týmto občanom štát  sociálne dávky vypláca v hotovosti a na ruku, a tým dáva možnosť slobodnému človeku  naložiť s nimi akýmkoľvek spôsobom. Plne súhlasím s tým, že je nemysliteľné aby peniaze určené na sociálnu pomoc končili v herniach. Riešením by bolo vyplácanie dávok v inej forme napr. lístky na potraviny, alebo platenie kartou, ktorou by sa nedal zaplatiť hazard, alkohol . . . ale??? Určite by sa našiel niekto kto by potraviny skupoval za polovičné ceny a … znova sme na začiatku.

Riešenie, ktoré by mohlo fungovať je zákaz vstupu do herní občanom poberajúcim sociálne dávky, no ak by takýto zákon aj vznikol neviem si predstaviť jeho kontrolovanie. Prevláda názor, že zrušením herní pomôžeme riešeniu tohto problému. Pýtam sa zrušením všetkých herní ??? teda aj stávkových kancelárií a pomôžeme aj tým rodinám, ktorých členovia nosia nie malé sumy EUR sem.

Pozrime sa na to aj z inej stránky, lebo každá vec má viac pohľadov. Vopred upozorňujem, že nie som hráčom, nemám žiadne podiely z hazardných hier a nie som ani zástancom hazardu aj keď Loto podávam pravidelne J . Pohľad podnikateľov prevádzkujúcich výherné automaty: platia mestu nie malú sumu za každý takýto stroj, cca je to pre mesto 23000,- EUR ročne. Podľa môjho názoru je to dosť no určite sa tento mínus bude dať nejako vykryť však máme vo vedení rôznych „ čarodejov „ J

Sú v meste Dobšiná podnikatelia, o ktorých, obrazne povedané ani nevieme, že prevádzkujú nejaký samozrejme myslím tým legálny hazard. Vedia si ustrážiť poriadok otváracie hodiny, nechodia k nim matky s deťmi , nechodia maloletý , nezgrupujú sa im pred podnikmi . . . A sú podnikatelia, ktorí to ustrážiť nevedia a preto nám to bije do očí to zgrupovanie, hulákanie v opitosti, matky s deťmi v herniach, maloletí po nociach s tým spojený neporiadok, záškoláctvo, kriminalita.

Zakážeme v meste hazard pomôže to? Súhlasím je to krok, ktorý sa ukáže časom. Okamžitý efekt bude, že nebudú postávať pred herňami nebudú sa matky s deťmi túlať po nociach v herniach a hľadať  mužov míňajúcich sociálne dávky aj toto je výhra, ale zmeníme im zmýšľanie ? Zmeníme im priority ? Budú takí akých ich naučil tento štát byť. Budú míňať to čo dostanú bez práce,  pretože si to nikdy vážiť nebudú. Minú to akýmkoľvek spôsobom za prvých päť dní po vyplatení.“

Ešte by som spomenul pohľad zamestnancov, ktorí sú zamestnaní pri týchto podnikateľoch. Po zrušení dostanú výpovede to je ďalších cca 8 nezamestnaných pomôžeme aj im? Ako poslanca MsZ v Dobšinej ma zvolili občania tohto mesta čiže budem plne rešpektovať ich názory ak v meste nechcú hazard budem hlasovať za zrušenie všetkých hazardných prevádzok.“

Článok bol uverejnený v redakčnom spracovaní aj na regionálnom portáli www.infodobsina.sk