J. Slovák: Spolupatričnosť, nezištná pomoc, zodpovednosť a láska sú teraz obzvlášť potrebné

Vážení občania, milí Dobšinčania! Pevne verím, že napriek veľmi zložitej situácii ohľadne opatrení proti pandémii COVID-19 ste najkrajšie sviatky v roku, čím vianočné sviatky určite sú, strávili v kruhu svojich najbližších pri požehnanom štedrovečernom stole. Som presvedčený, že ste nezabudli ani na tých, ktorí už nie sú medzi nami a ani na vašich domácich miláčikov. Pre rodičov bolo určite najkrajším darom vidieť rozžiarené očká svojich detí pri vianočnom stromčeku a darčekov od Ježiška. Prvé dni nového ruku hodnotíme a bilancujeme rok predchádzajúci a kladieme si otázky, či sa nám podarilo naplniť naše predsavzatia.

Rok 2020 bol situačne neúprosný. Ovládol ho vo všetkých sférach koronavírus, čo v mnohých prípadoch malo za následok neuskutočnenie našich predstáv a tak ich naša konfrontácia s realitou nepriniesla očakávanú spokojnosť.

Ocitli sme sa vo svete, v ktorom mnohí z nás prichádzajú o svojich blízkych. Stratili sme mnoho pracovných miest, čím sa veľa ľudí ocitlo na hranici prežitia. Obmedzili sa naše slobody a museli sme obmedziť aj naše sociálne kontakty, ktoré sú minimalizované, aby sme predišli šíreniu ochorenia. Stratili sme možnosť kultúrneho a športového vyžitia. Najviac táto situácia postihuje našich osamelo žijúcich seniorov, ktorí obmedzenia znášajú veľmi ťažko a strácajú istotu v sociálnom zázemí. Seniori žijúci v sociálnych zariadeniach museli väčšinu roka 2020 prežiť bez návštev svojich najbližších. Náhradou im bol len personál týchto zariadení, ktorému patrí obrovské poďakovanie.

Poďakovanie patrí aj všetkému zdravotníckemu personálu, ktorý odvádza profesionálnu prácu mnohokrát až za hranice možností. Tak isto aj všetkým v prvej línii, či už sú to policajti, hasiči, záchranári, ale aj predavačkám v obchodoch a každému kto rizikovo pracuje, aby sme my ostatní celé toto obdobie znášali ľahšie a mali po ruke prípadnú potrebnú pomoc.

Vážení občania, dostupnosťou očkovania svitá nová nádej a veľká pravdepodobnosť, že v tomto novom roku sa nám podarí eliminovať tento nebezpečný vírus a náš život sa vráti do normálnych koľají. Napriek rôznym dezinformáciám, či konšpiráciám som presvedčený, že očkovanie a zodpovedné dodržiavanie všetkých opatrení je jediná cesta k zvládnutiu pandémie.

Rok 2021 bude v našom meste Dobšiná opäť ďalším krokom k napredovaniu, či už to bude dokončenie rekonštrukcie kultúrneho domu, kde nás ešte čaká rekonštrukcia vstupného schodiska a vynovenie vnútorného interiéru. Rekonštrukcia už prebiehajúceho projektu Centra zdravotnej starostlivosti, ktorá po dokončení prinesie dlho očakávanú zmenu priestorov zdravotného strediska. Dokončenie asfaltovania ulice SNP, ale aj ďalších ulíc v rámci finančných možností, či vybudovanie multifunkčného ihriska, na ktoré sa nám už podarilo získať financie.

Nezaháľame a snažíme sa napredovať a využívať všetky možnosti napriek tomu, že aj v takejto malej samosprávnej politike, pravdepodobne po vzore z veľkej politiky, máme neprajníkov, konšpirátorov, či tých, ktorí samozrejme vedia všetko rýchlejšie a lepšie, len žiaľ nemajú žiadnu zodpovednosť a tak “kričať“ je to jediné čo im ide dobre. Pevne verím, že tento nový rok nám prinesie aj navrátenie našich bohatých kultúrnych, či športových podujatí, ako aj ME PAV na Dobšinskom kopci a v našom meste bude opäť všetko žiť veselo a v dobrej nálade.

Predchádzajúci rok nám priniesol aj jednu veľkú životnú skúsenosť, o ktorú sme bohatší. Overili sme si, že zdravie je to najdôležitejšie čo človek má. Majme túto skúsenosť stále na pamäti a dbajme o to, aby sme tento dar strážili. Pomáhajme tým, ktorí to potrebujú, lebo nikdy nevieme kedy pomoc budeme potrebovať my sami. Rok 2020 nech je pre nás ponaučením a mementom, že stačí veľmi málo k tomu, aby sa náš život zmenil úplne naruby. Spolupatričnosť, nezištná pomoc, zodpovednosť a láska sú teraz obzvlášť potrebné.

Želám vám všetkým, aby nový rok 2021 bol lepší ako ten predchádzajúci, aby bol každým dňom krajší a hlavne veľa zdravia pretože je najdôležitejšie, veľa šťastia pretože je najpotrebnejšie, veľa lásky pretože je najkrajšia a veľa Božieho požehnania, ktoré to všetko znásobí.

S úctou Ján Slovák, primátor mesta Dobšiná