J. Slovák: Plány s parcelizáciou sídliska treba chápať ako jeden celok

Ešte 13. augusta 2015 sa v priestoroch divadelnej sály Mestského kultúrneho strediska konalo verejné stretnutie s obyvateľmi sídliska Rozkvet, ktoré zvolal primátor mesta Dobšiná Ján Slovák. Primátor na stretnutí prezentoval riešenia, ktoré by obyvateľom mohli pomôcť v roky sa vlečúcich problémoch s neprispôsobivými spoluobčanmi, na ktorých sa obyvatelia roky sťažovali. Prvým krokom by podľa slov primátora malo byť vybudovanie právneho plota. Nejedná sa o žiadnu stavbu, no priľahlé pozemky pri bytovkách patria mestu a ak by mal každý bytový dom nájomnú zmluvu s mestom, tie by boli by v nájme vlastníkov priľahlých stavieb. Pozemky by tak neboli verejným priestranstvom, stali by sa súkromnými a v prípade potreby na pozemkoch môže zasahovať polícia a akýchkoľvek priestupcov vykázať.

Na sídlisku sa týmto krokom počíta aj s parkoviskom  a športoviskami, z toho existujúcim tenisovým kurtom, ihriskom,  klziskom a vybudované by malo byť detské ihrisko. Pozemok pod klziskom však patril Košickému samosprávnemu kraju a mesto Dobšiná už požiadalo o jeho odkúpenie, s čím v týchto dňoch Košický samosprávny kraj vydal súhlasné stanovisko. Všetci obyvatelia sídliska mali byť cez svojich domovníkov vyrozumení s navrhnutou parcelizáciou. Samotné zasadanie domovníkov sa konalo na Mestskom úrade 03.11.2015 a stanoviská jednotlivých bytových domov mali byť známe už do konca roka 2015. Prieťahy k týmto cieľom však nastali so samotným doručením stanovísk jednotlivých bytových domov, ktoré stanoviská doručovali aj tri mesiace po dohodnutom termíne, v jednom prípade chýba stanovisko úplne.

sidlisko3

Celkovo zatiaľ za návrh parcelizácie sídliska je 60% opýtaných, nesúhlasí 4%, neodpovedali 2% a nezúčastnilo sa 34% obyvateľov. Svoje stanovisko nedoručili obyvatelia bytového domu č. 348 čím samospráve nedovoľujú konať v realizácií návrhu, no ani ho prehlásiť za neúspešný. Podľa našich informácií, jedným z argumentov pre nesúhlasné stanovisko obyvateľov, prípadne sa ich nevyjadrenie k návrhu parcelizácie sídliska Rozkvet bolo, že by sa z predmetných pozemkov pri bytovkách musela odvádzať daň. V tejto veci sme oslovili primátora mesta Dobšiná Jána Slováka.

„Vyjadrenie obyvateľov k parcelizácii nepojednáva len vybudovanie právneho plota pri obytných domoch, ale zahŕňa aj plány s existujúcimi športoviskami, tiež parkoviskom, detským ihriskom, klziskom. Tento krok treba chápať ako jeden celok. Platbu daní a poplatkov je zatiaľ v tomto štádiu nepotrebné riešiť, keďže všetko je vecou budúcej dohody medzi obyvateľmi sídliska a mestom. Nie je potrebné mať z toho obavy, ani vo vzťahu údržby pozemkov, ako je kosenie, čistenie. Mesto a aj ja sám mám veľkú ochotu riešiť dlhoročné problémy obyvateľov sídliska, no preto, aby sme mohli konať a veci zlepšiť, musíme mať vyjadrenia a väčšinové súhlasné stanovisko obyvateľov.“  Spresnil primátor mesta Dobšiná a samospráve nezostáva nič iné, než čakať na vyjadrenie všetkých obyvateľov bytových domov, ktorí rozhodnú najmä o tom, či predloženým plánom dajú zelenú.

Súbor na stiahnutie: Plán parcelizácie sídliska Rozkvet

Text & foto: Juraj Karika