J. Slovák: Ako vnímam voľbu hlavného kontrolóra

Vážení Dobšinčania , nedá mi nereagovať na vzniknutú situáciu ohľadne voľby hlavného kontrolóra mesta. Záujemcovia o toto pracovné miesto si podali žiadosti a to odštartovalo “kampaň“ na presadenie toho, či oného uchádzača, ktorá ma veľmi nemilo prekvapila. Nikdy som si nemyslel, že “až takýmto spôsobom“ sa niektorí snažia dostať na toto pracovné miesto. Nebudem to konkretizovať , no mne osobne to tak trošku pomohlo v rozhodovaní, keďže ja na “predaj“ nie som. Poslanci Mestského zastupiteľstva musia odhlasovať, kto z týchto uchádzačov je ten správny.

No položme si otázku na základe čoho to máme posúdiť ??? V podstate vieme objektívne posúdiť len dve kandidátky, na základe odvedenej práce t.j. zamestnankyňu Mestského úradu p. Ing. Pamulovú a súčasnú kontrolórku p. Mgr. Mihókovú a čo ostatní kandidáti ? Aké majú skúsenosti z verejnou správou, kde pracovali doteraz, aké pracovné úspechy, skúsenosti majú za sebou, ktoré by boli skvelým odporúčaním na rozhodovanie ? Úplne absentuje prezentácia uchádzačov, preto celú túto voľbu ja osobne považujem za dosť nešťastné riešenie, alebo si niekto myslí, že na základe trojminútovej prezentácie pred hlasovaním sa dá posúdiť, či je daný uchádzač vhodným na toto miesto?

Ďalšou pre mňa zaujímavosťou je tajná voľba. Prečo ??? Ak napríklad ja osobne mám za niekoho hlasovať, tak si to predsa musím vedieť ako poslanec aj zdôvodniť prečo som tak hlasoval a samozrejme stáť si za týmto rozhodnutím, preto by malo byť toto hlasovanie verejné, nie tajné. Ďalším aspektom podľa, ktorého sa riadim je ten, že kontrolórka mesta by nemala byť rovnaká v obdobiach nasledujúcich po sebe. Mám tento názor z jednoduchého dôvodu, každý kontrolór má svoj systém kontrolovania, ktorý sa po istom čase stane pre kontrolovaných známym, preto nový kontrolór, nový systém a to sa rovná lepšia kontrola.

Medzi uchádzačmi sú aj veľmi mladí ľudia, ktorí sú určite schopní a plní elánu , no všetko má svoju postupnosť, každý by sa mal vypracovať svojimi výsledkami a prácou, aj keď možno nie každý bude s týmto mojim názorom súhlasiť a budú mi vyčítať, že treba dať šancu, s čím súhlasím, no šanca sa dáva presne tou postupnosťou. Dovolím si na to taký veľmi smutný príklad. Dlhé roky pôsobím aktívne v automobilovom športe. Začal som ako mechanik, až som sa postupne dopracoval najprv len skúšobne na sedačku amatérskeho závodného auta. V skúške som obstál a moje aktívne jazdenie začalo v tej najslabšej „N“ jednotkovej triede.

V súčasnosti jazdím profesionálne tie najsilnejšie triedy. Poznal som mladého chlapca s obrovským elánom a možnosťami, ktorý tento vývojový postup preskočil a nastúpil hneď do tej najsilnejšej triedy. Ako smutne to skončilo ani nebudem písať. Na základe zváženia všetkých týchto okolností, podľa svojho vedomia a svedomia verejne oznamujem, že svoj hlas dám p. Ing. Pamulovej, pretože poznám jej pracovné nasadenie, schopnosti, odbornosť a som presvedčený, že je najvhodnejším kandidátom na post hlavnej kontrolórky mesta Dobšiná.

Ján Slovák, nezávislý poslanec Mestského zastupiteľstva