Informácia o verejnoprospešných prácach v Dobšinej

Verejné priestranstvá, ale aj mestské budovy vyžadujú neustálu starostlivosť. Zväčša ide o rozsiahle plochy, ktoré je potrebné udržiavať počas všetkých ročných období. Túto údržbu vykonávajú v najväčšej miere verejnoprospešní pracovníci z radov občanov mesta. Vybrali sme sa preto do kancelárie prvého kontaktu, kde nám všetko ohľadom projektu povedala hlavná koordinátorka VPP pani Viera Demková. V úvode sme sa spýtali na počet pracovníkov, ale aj náplň ich práce v týchto mesiacoch.

„Momentálne mesto Dobšiná disponuje 183 pracovníkmi na dohodu formou mesto – občan a 75 pracovníkov na dohodu formou úrad práce – občan. Dovedna teda v meste pôsobí 258 aktivantov. Rozdiel je v tomto prípade ten, že pre pracovníkov, ktorí sú na dohodu z úradu práce, je poskytovaná dotácia na kúpu náradia, či ochranných prostriedkov z úradu a nie rozpočtu mesta. V máji sa budeme zameriavať predovšetkým na verejnú zeleň, verejné priestranstvá, ale začnú sa kosiť aj cintoríny, či upravovať ihriská a športoviská.“ Priblížila pani Demková, pričom naďalej hlavnou prioritou zostáva čistota ulíc.

„Mesto Dobšiná má momentálne desať koordinátorov, ktorí dohliadajú na vykonávanie prác podľa aktuálnych požiadaviek. Aktivační pracovníci musia podľa dohody odpracovať 16 hodín týždenne, za čo mesačne dostanú 63 eur. Pomoc VPP pracovníkov vítajú aj spoločnosti so 100% účasťou mesta Dobšiná a to najmä Podnik služieb mesta, Mestské lesy, ale aj školy a škôlky. Na dochádzku a dôslednosť dohliadame neustále a v minulom roku sme boli nútení vyradiť z projektu 30 pracovníkov pre nedodržanie dohody. Tí sa nemôžu uchádzať o účasť v projekte po dobu jedného roka.“ Dodala pani Viera Demková.

Ilustračné foto: Redakcia MD