Aktuality

Hrozí dobšinskému gymnáziu zánik?

 

Spojená škola v Dobšinej a jej organizačná zložka Gymnázium sa borí s problémom nedostatku študentov. Tento fakt bol preberaný aj na včerajšom zasadaní Mestského zastupiteľstva, pri prednesení správy o pripravenosti škôl na území mesta Dobšiná, na školský rok 2014/2015. Správu predložil pracovník Školského úradu Mgr. Milan Gonda, pričom sa v prípade gymnázia opieral o ukazovatele, ktoré jasne približujú úbytok žiakov v tomto vzdelávacom zariadení v priebehu rokov. Situácia sa ale v tomto roku vyostrila natoľko, že sa začína otvorene hovoriť o možnom zániku Gymnázia v Dobšinej.

Podľa slov kompetentných jediné, čo by mohlo zvrátiť tento možný a pritom najhorší scenár je dostatočná pripravenosť žiakov, na štúdium v tomto vzdelávacom zariadení, kde pre prijatie uchádzača rozhoduje najmä jeho študijný priemer. V tomto roku sa podľa slov vedúceho Školského úradu otvorila jedna trieda so šiestimi žiakmi, čo je hlboko pod požadovaným minimom a len vďaka tolerancií zriaďovateľa, ktorým je Košický samosprávny kraj (KSK), gymnázium vôbec prežíva. Tento rok sa napríklad nepodarilo ani otvoriť triedu 4. ročného gymnázia.

Ako sa verejne vyjadril primátor mesta Dobšiná a poslanec KSK Karol Horník (Smer-SD): „KSK toleruje šesť žiakov v triede, čo je úplne maličký počet. Keď ten počet klesne a smeruje to k tomu, lebo my nenazbierame zo základnej školy, ani okolitých základných škôl do gymnázia žiakov, jednoducho hrozí zánik. Ja stále hovorím, že treba urobiť maximum, ale ja už teraz vidím, že reálne sa robí maximum, ale tých žiakov sa nedá stiahnuť z niekadiaľ z neba. A to by bolo to najhoršie, keby sme my po tých rokoch, pri takej tradícií a histórií prišli o gymnázium.“

Konštatoval primátor a v rokovacej sále nastala diskusia o tom, čo môže byť príčinou tohto neblahého stavu. Takmer všetci sa však zhodli, že predovšetkým je problém v tom, že malé percento žiakov sa reálne dostáva do deviateho ročníka, pričom aj tak nie všetci z absolventov vykazujú dostatočné výsledky pre štúdium na gymnáziu, no v neposlednom rade vraj ide aj o boj o príspevky na žiaka, kedy v prípade 8 ročných gymnázií sa základné školy iba s veľkou nevôľou lúčia so svojimi žiakmi.  Na štvorročnom štúdiu Spojenej školy, organizačnej zložky Gymnázium v Dobšinej študuje v súčasnosti 41 žiakov a na 8 ročnom štúdiu 101 žiakov v deviatich triedach.

Foto: gymdobs, video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »