Horník: Mesto zverejní dlžníkov aj tento rok

V minulom roku, podľa vzoru, ktorý ako prvá iniciovala samospráva mesta Rožňava, kde zverejnila na svojej oficiálnej stránke zoznam dlžníkov, sa podobné informácie objavili aj v Dobšinej. Z minulosti vieme, že  mnoho obyvateľov sa pýtalo na zverejnenie dlžníkov priamo na mestskom úrade, ale časté otázky v danej veci sme nachádzali aj v našej pošte. Obyvateľom vadil predovšetkým fakt, že pokým oni poctivo platia, mnohí sa na tieto povinnosti pozerajú iba z výšky a požadovali nápravu v zmysle verejného zoznamu neplatičov. Dobšinčania sa toho dočkali a nás zaujímalo, či Mestský úrad zverejní dlžníkov aj tohto roku.

Oslovili sme preto priamo primátora mesta Dobšiná Karola Horníka (Smer-SD), ktorý nám v e-maile odpovedal na naše otázky. Ako uvádza primátor: „Mestský úrad po zverejnení zoznamu dlžníkov v roku 2012 nezaznamenal zvýšený počet vyrovnania podlžností, no mesto Dobšiná zverejní zoznam dlžníkov aj v roku 2013 podľa stavu k 31.12.2012 po ukončení uzávierky účtovného roka 2012.“ Ozrejmil nám primátor Horník a pokračoval aj vo vysvetlení ako samospráva postupuje v prípade neplnenia si povinností.

„Mesto aj bez zverejnenia zoznamu dlžníkov postupuje podľa zákona NR SR č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vymáha nedoplatky upomienkami, výzvami na zaplatenie nedoplatku, exekúciami a to rôznymi formami, zrážkami, splátkami a predajom nehnuteľností. Počet právnych, respektíve exekučných konaní realizovaných v roku 2012 je 47.“ Spresnil pre náš portál primátor mesta Dobšiná Karol Horník a uvedené čísla najmä o začatí právnych, alebo exekučných konaní nasvedčujú činnosť samosprávy, ktorá chce aj takouto tvrdou formou bojovať s neplatičmi.

Ako sme sa v našom mini prieskume dozvedeli, forma zverejňovania dlžníkov miest a obcí je už bežným štandardom ,naprieč celým Košickým samosprávnym krajom, na ktorý síce nútene museli pristúpiť jednotlivé samosprávy po tom, ako zistili, že sa v ich rozpočtoch tvoria diery, ktoré spôsobujú neplatiči. Tieto eurá, by sa pritom mohli využiť veľmi efektívne v rôznych oblastiach a to najmä na v Dobšinej veľmi nutné opravy chodníkov a ciest, či celkové skrášlenie verejných priestranstiev. Ako sa k plateniu daní a poplatkov postavia občania je len na ich uvážení, no dobrou správou pre tých platiacich je, že aj tento rok sa nezodpovední občania v Dobšinej nájdu vo verejných zoznamoch hanby, zverejnených samosprávou a médiami.

Foto: Redakcia MD