Kultúra

Historická exkurzia do Rodného domu akademika Jura Hronca

 

Medzi organizačné formy vyučovania dejepisu patrí aj historická exkurzia. Ňou rozumieme dočasné prenesenie vyučovacieho procesu z prostredia triedy do reálneho prostredia. Umožňuje spoznávať osobnosti, javy a udalosti priamo v typických podmienkach v pôvodnom prostredí. Od učiteľa to vyžaduje pripraviť si písomný a grafický návrh aj časový harmonogram exkurzie. Žiakov je potrebné vopred pripraviť na exkurziu. V rámci vyučovania regionálnych  dejín máme tému Slávni Slováci – naši rodáci. Jej úlohou je formovať národné povedomie a prehlbovať vlasteneckú výchovu žiakov. Preto pokračujem v šnúre exkurzií, ktorú sme začali v Kobeliarove v Pamätnej izbe P. J. Šafárika  23. septembra 2015.

Exkurziu do Rodného domu akademika Jura Hronca sme uskutočnili počas písomných maturitných skúšok 16. marca 2016. V Gočove sme najprv zašli na obecný úrad ohlásiť sa. Potom sme sa šli pokloniť  nášmu vzácnemu rodákovi na cintorín. Presne o deviatej sme boli pri rodnom dome, kde nás už očakávala pani Sklenárová, ktorá nám robila odborný výklad. Žiaci sa oboznámili s prostredím, v ktorom vyrastal akademik Jur Hronec. Pozreli siizbičku, kde sa učil, a veci, ktoré používal. Potom nasledoval film o jeho  živote a diele. Scenár k tomuto filmu, ako aj rozprávača vo filme  robil prof. Ondrej Hronec, jeho príbuzný. Žiaci si na základe nových poznatkov vytvorili obraz o tomto významnom matematikovi a zakladateľovi Vysokej školy technickej generála Milana Rastislava Štefánika v Košiciach, ako aj ďalších  vzdelávacích  a kultúrnych inštitúcií. Uvedomili si, že aj v skromných podmienkach môžu vyrásť vynikajúci vedci a odborníci. Podstatné je rodinné zázemie a formovanie dobrých vlastností v kruhu rodiny.

Akademika Jura Hronca charakterizoval jeho blízky príbuzný prof. Ondrej Hronec, taktiež vynikajúci vedec a pedagóg, odborník v tvorbe a ochrane životného prostredia, ako pracovitého, húževnatého, skromného a dobrého človeka. Jeho život bol naplnený obetavou a činorodou prácou, ktorou prispel všestrannému rozvoju Slovenska. A na záver odkaz akademika Jura Hronca, citujem : „…Veľakrát som sa presvedčil, že len solídna práca a nadobudnuté vedomosti, ktoré sa nedajú vziať, môžu človeka živiť až do smrti. Len poctivosť, pracovitosť, solídnosť a vedomosti môžu človeka urobiť blaženým a šťastným.“

Mgr. Anna Lenkeyová, Gymnázium Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »