Kultúra

Gymnázium Dobšiná v Energolande

 

Poslednou kapitolou povinného kurzu fyziky na gymnáziách je ENERGIA. So zámerom pochopiť tento pojem a jeho súvislosti čo najkomplexnejšie, využívame neobyčajnú príležitosť Dobšinej – chodievame na exkurzie do VODNEJ ELEKTRÁRNE DOBŠINÁ. 25.5.2015  študentom kvarty, septimy, 2.B a 3.B triedy o výrobe energie v tejto elektrárni, o jej prevádzke a histórii priamo v areáli VED porozprávali odborníci – Ing. Ján Krišťák a Ing.Pavol Vozár. V ich odbornom a zaujímavom výklade sme získali veľa informácií o funkcii VED, prečerpávaní vody z nádrže na Dedinkách, výkone elektrárne, a celej energetickej sieti na Slovensku. Prešli sme sa celým jej komplexom od múra pri retenčnej nádrži až po „velín“ .

Potom sa študenti septimy a 2.B vybrali preskúmať aj zákony energie do Atómovej elektrárne v Mochovciach. Využili sme možnosť cestovať vlakmi zadarmo a cestovali sme z Rožňavy do Nitry. V Nitre sme sa ubytovali v peknom Penzióne PKO, kde nás čakala výborná večera a útulné a priestranné izby. Viete čo je Energoland? Je to najmodernejšia interaktívna energetická krajina, vytvorená pri Atómovej elektrárni v Mochovciach. Je v ňom 33 najmodernejších interaktívnych sekcií, v ktorých sme mali možnosť vidieť sa v tepelnom zrkadle, vypočítali sme, akú robíme uhlíkovú stopu svojím spôsobom života, aká je rádioaktivita v našom bydlisku, páčila sa nám interaktívna mendelejová periodická sústava, schody prvkov s polčasmi rozpadu. Zmerali sme hrúbku steny reaktora, zapálili žiarovku poskakovaním, nabili sme mobil krútením pedálov a vydali sme sa na 3D dobrodružnú cestu – odyseu energie od veľkého tresku až po blízku budúcnosť. Mohli by sme tam byť ešte oveľa dlhšie a skúmať pozitíva a negatíva jednotlivých druhov výroby energie, ale mali sme pred sebou ešte návštevu samotnej atómovej elektrárne.

Zážitkom pre nás bol už samotný vstup do nej, bezpečnostné predpisy nás poslali cez 3 detektory, pri vstupe aj výstupe bolo množstvo ochrankárov, pohybovali sme sa len so sprievodcom po vyznačených trasách a pripadli sme si dôležito s visačkami „visitor“ zavesenými na krku a svojim vlastným ochrankárom, mobily a foťáky sme museli nechať v autobuse. Bezpečnosť v tejto elektrárni je ozaj na prvom mieste. Videli sme ako sa pripravujú odborníci na obsluhu tretieho bloku jadrovej elektrárne v tréningovom centre. Po výdatnom obede sme navštívili prekrásny nitriansky hrad, odkiaľ máme kopu krásnych fotiek. Nakoniec sme stihli ešte obchodné centrum a v kine sme si pozreli „Krajinu zajtrajška“. Cesta vlakom domov bola únavná, zábavná a plná zážitkov. Takéto exkurzie nás inšpirujú k ďalšiemu skúmaniu zákonitostí fyziky a javov okolo seba. Už teraz si plánujeme ďalšie výlety spojené s objavovaním zaujímavostí Slovenska.

Študenti septimy a 2.B, Gymnázium Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »