Kultúra

Gymnázium Dobšiná sa zapojilo do projektu SCHOOL DANCE

Gymnazistov z Dobšinej oslovila zaujímavá myšlienka súťaže THE SCHOOL DANCE, spojiť umelecké a technické talenty do jedného školského projektu. The SCHOOL DANCE je veľká tanečná súťaž pre materské, základné a stredné školy, ktorú už štvrtýkrát prináša Nezisková organizácia EDULAB a tanečná akadémia Petra Modrovského a Jána Ďurovčíka DANSOVIA, mediálne ju podporuje Huste.tv a Fun rádio. Nad celou súťažou prevzal záštitu digitálny líder Peter Pellegrini, nad kategóriou MOVIE DANCE režisér a choreograf Ján Ďurovčík a nad kategóriou LOCAL DANCE  SĽUK.

Významným aspektom tanca je radosť zo života a zábava, ktorú poskytuje. Niekoľkí žiaci našej školy chodia vo svojom voľnom čase do rôznych folklórnych súborov v okrese. Zaujíma ich najmä tradičná ľudová kultúra, jej hudobno-spevné, tanečné prejavy a zvykoslovie. V každej triede sa nájdu aj dievčatá, ktoré oslovil moderný tanec a hudba. Moderné  tance rozvíjajú koordináciu myslenia a pohybov, povzbudzujú správne držanie tela, posilňujú a precvičujú telo. Na našej škole máme  šikovných a nadaných žiakov. Niektorí ovládajú IKT technológie tak dobre, že myšlienka vyhotovenia videa sa pre nich stala výzvou a zábavou súčasne.

Natočili a spracovali materiál do súťaže samostatne a  profesionálne.  Rozvoj aplikácií IKT je jednou z cieľových požiadaviek nášho školského vzdelávacieho programu a že sa napĺňa úspešne, o tom svedčia mnohí naši bývalí študenti, ktorí sa stali úspešnými IT-čkarmi na domácej aj zahraničnej pôde.

Najkrajšie na celom našom projekte bolo, že táto myšlienka spojila nielen umenie a techniku, ale aj rôzne tanečné štýly, ľudové a moderné tance,  chlapcov a dievčatá,  pomohol nám súbor Gemer požičaním krojov, spolupracovali s nami žiaci SOŠ, zostrojením niekoľkých súčastí kostýmov. Priestory na natáčanie nám bezplatne poskytol pán Mihók, majiteľ prekrásnej rázovitej dedinskej krčmy v Rejdovej. Výsledok tohto spoločného nadšenia si môžete pozrieť na http://www.schooldance.sk/videa/sklenena-pani.html

V projekte SchoolDance boli podmienky nastavené tak, že si žiaci mohli vybrať kategóriu medzi „Movie“ a Local“, pričom v kategórii LOCAL DANCE sa mali školy prezentovať prostredníctvom rôznych tanečných štýlov, ktoré však musia byť previazané na významné miesto v regióne školy, významnú udalosť, historický monument, osobnosť, tradície alebo zvyky daného regiónu.

Dobšiná má krásnu prírodu a zaujímavú, ba až dojímavú históriu, ktoré sa stali podkladom scenára a choreografie . Za hlavný motív zobrazenia si žiaci vybrali povesť o Sklenenej pani z Marón.Tanečná zložka sa skladala pôvodne z 5 častí a 5 druhov tanca, avšak kvôli obmedzenému časovému a bajtovému priestoru sa upravilo tanečné video tak, že obsahuje 3 zložky, ktoré sa prelínajú a dopĺňajú.

Prvou je folklórna zložka, kde žiaci z rôznych súborov v okrese spojili svoje spevácke a tanečné prvky a stvárnili dedinskú veselicu. V ďalšej časti  niekoľko spolužiačok zo septímy zatancovalo vlastnú modernú choreografiu. V závere sa všetky prítomné  dievčatá preobliekli za krásne slovenské devy a bosé, v krátkom tanci na lúke umelecky dojímavo zakončili príbeh, ktorý je známou dobšinskou legendou.

Povesť o Sklenenej panej všetci Dobšinčania dobre poznajú. Myšlienka umeleckého stvárnenia je upravená pre účely tejto súťaže,  príbeh sa odvíja takto: „počas tanečnej zábavy zo 14.na 15.10.1584 vpadli do mestečka Turci. Ich plieneniu sa snažila zabrániť  aj majiteľka dobšinského hostinca, zabávala a opíjala ich s pomocou roztancovanej mládeže, aby ona mohla utiecť a ukryť poklady v okolitých lesoch. Omámení Turci zaspávali a snívali, tancujúce dievčatá sa im „premieňali“ na červeno-čierne halucinácie. Ale Dobšinú nič nezachránilo. Jeden Turek sa za Sklenenou pani rozbehol, chytil ju a šabľou ukončil jej život. Dobšinské devy padli v tieni Sklenenej panej do trávy.“

Hlasovanie bude prebiehať na webovej stránke www.schooldance.sk prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Hlasovať za súťažné videá bude možné od 7. mája. Hlasovanie bude prebiehať v dvoch kolách. Pre všetkých priateľov a priaznivcov Gymnázia Dobšiná, mladosti, tanca a moderných technológií, pripájame link (http://www.schooldance.sk/videa/sklenena-pani.html), na ktorom môžete video vidieť a na ktorý môžete klikať a posunúť nás v súťaži do ďalšieho kola. Vopred ďakujeme za každý hlas.

Mgr.Alica Kortišová, Gymnázium Dobšiná