Gorej: Kalamita vnukla riešenie s parkovaním

Problém s parkovaním v Dobšinej sa rozhodla riešiť skupinka miestnych obyvateľov prostredníctvom mestského poslanca Jozefa Goreja (SNS), ktorý pred časom predniesol ich návrh na mestskom zastupiteľstve. Pred víkendom sme sa s poslancom Gorejom stretli aj my a chceli sme vedieť viac o tomto návrhu, ktorý by podľa viacerých v Dobšinej riešil množstvo problémov vodičov, ale v konečnom dôsledku aj samotných chodcov. V úvode nášho stretnutia poslanec Gorej zdôraznil, že samotný návrh nepochádza od neho, ale prišli za ním sami ľudia, ktorých si vypočul a tento nápad si ho ihneď získal.

„Občania argumentovali, že parkovacích miest je v Dobšinej málo. Sadli sme si na to, dali sme fotky na stôl, všetko sme rozobrali a tak som tento návrh prezentoval aj na Mestskom zastupiteľstve, kde ho prijali všetci poslanci. Do najbližšieho zastupiteľstva, by preto malo byť podložené, aké sú finančné výdavky, ale tiež, či to vôbec dopravný inžinier dovolí. Dostal to za úlohu prednosta Mestského úradu Holienčík a všetko sa uvidí. Návrh rieši samotné parkovacie miesta, to už v akom usporiadaní, či už v pozdĺžnom, alebo šikmom, to už necháme na dopraváka.“

Podľa poslanca je však najreálnejším variantom pozdĺžne parkovanie, pretože chodník nie je veľmi široký a na priečne parkovanie, by bola vyžadovaná väčšia plocha.“Šikmé parkovanie, by bolo možno dobré pred radnicou, dnešnom čínskom obchode, ale tam to nechceme, pretože do budúcna sa tam počíta s výstupišťom autobusovej zastávky, ktorá by mohla byť podľa slov primátora Horníka po čase na námestí. Nové parkovanie, by tak bolo od hasičskej strážnice až k pomníku na ulici SNP. Dovedna, by to bolo možno aj viac ako 20 parkovacích miest, ale je to iba odhad.“

Dobšiná je zaprataná autami najmä počas kultúrnych a športových podujatí ako Turíce, alebo automobilové preteky, no v poslednej dobe je deficit miest na parkovanie citeľný aj v bežných dňoch. Celá táto myšlienka odbremenenia dopravy v Dobšinej vznikla u občanov skoro kurióznym spôsobom. “Všetko vyústilo v túto zimu a tento nápad vyšiel, keď tu bola hŕba snehu, ľad a kalamita. Prakticky chodník na SNP splynul s vozovkou. Všetci sa ťahali na ten chodník, pretože ho ani nebolo vidieť a bol zarovno s cestou. Táto kalamita bola aj na niečo osožná, lebo vnukla občanom túto myšlienku.“ Dokončil pre náš portál mestský poslanec Jozef Gorej. Pozrime sa v sumári, o čo v tomto návrhu ide.

Ako sa uvádza v dôvodovej správe, najmä v centre mesta Dobšiná sa počet parkovacích miest javí ako nedostačujúci, čo na viacerých miestach, pri pozdĺžnom parkovaní áut umožňuje len jazdu v jednom smere. Prichádza preto do úvahy aj rozšírenie vozoviek na úkor niektorých málo využívaných úsekov chodníkov. Jedným z takýchto chodníkov je chodník pozdĺž mestského úradu po hasičskú strážnicu, nakoľko chodci môžu pohodlne využívať chodník na druhej strane cesty, alebo chodníky v samotnom parku. Po rozobratí dlažby a obrubníkov chodníka a zasfaltovaní plochy, dôjde k rozšíreniu vozovky v tejto časti na ulici SNP asi o 2 metre, čo umožní zriadenie nových parkovacích miest. Rozobratá dlažba a obrubníky, následne môžu nájsť uplatnenie na inej z ulíc v meste.

Foto: Redakcia MD

{gallery}foto_aktuality/parkovanie_gorej{/gallery}