Kultúra

Festival expedičná kamera aj v Dobšinej

Filmový festival o dobrodružstve, divokej prírode, extrémnych športoch a zážitkoch je opäť na Slovensku a aj v Dobšinej. Od Malaciek až po Veľké Kapušany vo viac ako 40 mestách, počas celého novembra si budú môcť návštevníci pozrieť tie najlepšie cestovateľské a outdoorové filmy z celého sveta. To všetko by nebolo možné bez podpory sponzorov a partnerov a obzvlášť hlavného spoluorganizátora, ktorým je NATIONAL GEOGRAPHIC Česko.

Ako prezradil organizátor: „Na všetkých návštevníkov festivalu čaká celovečerné pásmo špičkových filmov o dobrodružných expedíciách, odvážnych  horolezeckých výstupoch často až za hranicou ľudských možností, o putovaní po Číne i po stopách obávaného dobyvateľa Džingischána, o prekonaní 1200 km arktickej pustatiny plnej nástrah či ďalší sprievodný  program ako prednášky, výstavy či koncerty. Pre festival Expedičná kamera sme starostlivo vyberali to najlepšie, takže máte istotu, že uvidíte naozaj výborné filmy a na svoje si tak určite príde každý milovník outdooru.“

V Dobšinej všetko vypukne 10. Novembra 2012 o 19:00 hod. v mestskom kultúrnom stredisku za symbolické vstupné 1 euro. Podrobný program a ďalšie informácie o festivale rovnako ako zoznam miest, v ktorých bude premietanie prebiehať, nájdete na stránke festivalu www.expedicnakamera.sk. A na aké filmy sa tento rok môžu návštevníci festivalu v Dobšinej tešiť?

COLD – CHLAD

USA, 19 min.,  Réžia:  Anson Fogel,  ocenenie: hlavná cena Grand Prize na festivale BANFF

Cold, je príbeh o unikátnom zimnom výstupe Coryho Richardsa a jeho partnerov, horolezcov svetovej špičky, Simona Mora a Denisa Urubka, na osemtisícovku Gasherbrum II. Uvidíte natáčanie vo veľmi náročných prírodných podmienkach, film plný zvratov a prekvapení. Tento film si žiadny milovník hôr nemôže nechať ujsť!

VO VLČEJ KOŽI PO STOPÁCH DŽINGISCHÁNA

Austrália, 43 min., réžia: Tim Cope, ocenenie: MHFF – najlepší cestopisný film

Na konskom chrbte putujte z Mongolska cez strednú Áziu až do Európy, rovnakou cestou, ktorou kedysi prechádzali bojové hordy najväčšieho dobyvateľa všetkých čias, Džingischána.

BOD, ODKIAĽ NIET NÁVRATU

USA, 24 min., kamera a produkcia: Wade Johnson a Peter Mortimer, ocenenie: MHFF – zvláštna cena poroty

Špičkoví horolezci sa vydávajú na nezlezený vrchol vo východnom Tibete. Poctivo sa pripravujú, študujú mapy, tvrdo na sebe „makajú“, ale všetko sa rozhodne vždy až namieste. Aj keď urobíte všetko správne, je to nakoniec sila prírody, ktorá rozhoduje o úspechu či neúspechu, o živote či smrti. Ako to bude v tomto prípade?

NAJDLHŠIA CESTA

Nemecko, 5 min., réžia: Christoph Rehage

Koľko kilometrov sa dá prejsť po svojich v Číne? Viac ako meria Veľký čínsky múr? Ako takáto cesta zmení človeka po psychickej či fyzickej stránke? Odpovede nielen na tieto otázky sa dozviete pri sledovaní tohto krátkeho snímku.

OBETA GANÉŠOVI

Francúzsko, 15 min., réžia: Vladimir Cellier, Julien Nadiras, ocenenie: MFHF – najlepší horolezecký film

Partia mladých horolezcov, ktorí sa lezením naozaj bavia, sa vydáva do Badami v Indii, aby tu otestovali svoje lezecké schopnosti. Ak chcete zažiť atmosféru strednej Indie na vlastnej koži, príďte si pozrieť úžasný príbeh o prvom výstupe na „Ganesh“, 8b +, ktorý navyše skvelo dopĺňa výborná hudba.

ČO SA STALO NA OSTROVE PAM

Poľsko, 30 min., réžia: Eliza Kubarska, ocenenie: MHFF – hlavná kategória festivalu

Vylezte s poľskou dvojicou na najvyšší pobrežný útes na svete. 1500 m vysoká kolmá stena v Grónsku! A jediná možnosť ako sa k nej dostať je na morskom kajaku – pomedzi ľadové kryhy.

BAFFIN BABES

Norsko, Kanada, 28 min., réžia: Baffin Babes, ocenenie: najlepší  dobrodružný film – ShAFF 2011

BONUSOVÝ FILM

Najdlhšia lyžiarska, navyše čisto dámska expedícia: 1200 km cez arktickú pustatinu, pozdĺž ostrova Baffin. Nie je to práve prechádzka ružovou záhradou, pokiaľ vezmeme do úvahy 100 kilogramov nákladu na saniach, teploty okolo -40 stupňov a všade naokolo polárne medvede.