Kultúra

Expedičná kamera s vôňou diaľok a dobrodružstva

Filmový festival o dobrodružstve, divokej prírode, extrémnych športoch a zážitkoch je opäť na Slovensku a zavítal aj do Dobšinej. Od Malaciek až po Veľké Kapušany vo viac ako 60 mestách, počas marca a apríla si mohli návštevníci pozrieť tie najlepšie cestovateľské a outdoorové filmy z celého sveta. To všetko by nebolo možné bez podpory sponzorov a partnerov, obzvlášť hlavného spoluorganizátora, ktorým je NATIONAL GEOGRAPHIC Česko.

V Mestskom kultúrnom stredisku v Dobšinej si v sobotu 14. marca na svoje prišli milovníci prírody a adrenalínu. Od 18.-nástej hodiny na nich čakalo štvorhodinové pásmo s vôňou diaľok a dobrodružstva. Dovedna osem filmov neraz nadchlo prítomných divákov v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska v Dobšinej. Hlavným ťahákom festivalu bol svetovo preslávený ultrabežec a skialpinista Kiliana Jornet a jeho úchvatné výkony na alpských vrcholoch. Cykloexpedíciu cez Himaláje s humanitárnym posolstvom predstavil film Alegría.

S českou partičkou slacklinerov sme sa vybrali na Island. Boli sme svedkami psychicky i fyzicky náročnej plavby cez Indický oceán na veslici alebo ženskej výpravy do Mongolska na splav jednej z posledných riek bez priehrady. V spoločnosti lezeckých es Chrisa Sharmu a Stefana Glowacza sme sa ocitli v obrovskej ománskej jaskyni. A chvíle napätia sme prežili po 800 km dlhej ceste na paraglide. Spestrením festivalu bola aj výstava fotografii pod názvom Carpe diem

Špičkové filmy o dobrodružných expedíciách, výstupoch, alebo odvahe, často za hranicou ľudských možností prinieslo nový pohľad na nevídané, pre mnohých vzdialené, no o to príťažlivejšie miesta, či spôsoby života. Pre divákov bola pripravená aj zaujímavá beseda s riaditeľom Horskej záchrannej služby Slovenský raj – Ing. Leskovjanským, ale tiež tombola.

Foto: MsKS Dobšiná