Kultúra

Exkurzia žiakov SOŠ v evanjelickom kostole v Dobšinej

Dňa 14.5.2018 v rámci predmetu občianska náuka, dejepisu a odborných predmetov sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie ev. kostola v Dobšinej. Hneď v úvode pred kostolom nás privítala p. Mgr. Anna Kavková, ktorá nám veľmi pútavo porozprávala o histórii kostola. Kostol je neskoro gotickou architektúrou v minulosti prestavanou.  V súčasnej podobe má pôdorys gréckeho kríža. Vo vnútri kostola nás zaujali vzácne stredoveké fresky. Freska, ktorá sa nachádza na ľavej strane víťazného oblúka patrí medzi najvzácnejšie a patrí nemeckej svätici HILDEGARDE z BINGENU.

Na pravej strane nás zaujal svätý HIERONYM, v rámci interiéru sme si pozreli drevenú kazateľnicu a potom  sme sa presunuli na  k dvojmanuálovému orgánu, ktorý bol nedávno zrekonštruovaný a na záver sme sa pozreli do sakristii, kde sa nachádza pamätná tabuľa pripomínajúca vpád Turkov do Dobšinej napísaná v latinčine a v starej nemčine. Exkurzia významne prispela k poznávaniu regionálnych dejín a sme radi, že takáto výnimočná pamiatka je súčasťou nášho mesta.

Ing. Erika Husárová