Evanjelický kostol zveľadia vďaka projektom

Dobšinský evanjelický kostol je historickou pamiatkou a dominantou mesta, ktorú vidno už z diaľky. Je neprehliadnuteľný zo všetkých vyvýšených miest a nejeden vodič si ho všimne aj z blízkeho dobšinského kopca, kde sa mu naskytne otvorená panoráma na Dobšinú a jej okolie. Kostol samotný bol neraz útočiskom ľudí, ale aj pamätníkom dní z vpádu Turkov do Dobšinej (14. októbra 1584) , pričom túto udalosť dlhé roky pripomínal svojim zvonením o deviatej večer a o tretej hodine nadránom.

Prvá zmienka o existencií chrámu na území Dobšinej pochádza z roku 1480, ale kostol bude ešte staršieho dáta čo dokazujú nájdené fresky vo svätyni chrámu. Kostol bol pôvodne jednoloďový, až v druhej polovici 18 storočia bola pristavená priečna loď čím kostol získal dnešný pôdorys gotického kríža.  Spomeňme aj to, že uznanie dostala stavba už roku 1881 kedy bola vyhlásená ministerstvom kultúry Uhorska za kultúrnu pamiatku.

V súčasnosti spravuje kostol Mgr. Radovan Gdovín, zborový farár ECAV, ktorý nás oboznámil s novinkami, ktorými chrám a jeho okolie prejdu v blízkej budúcnosti vďaka schváleným, ale aj plánovaným projektom. „ V tomto roku 2012 sa nášmu zboru Evanjelickej cirkvi v Dobšinej podarilo podať viacero projektov a tohto dňa už môžem povedať, že dva projekty sú úspešné“. Priblížil nám v úvode pán farár a pokračoval.

„Prvý projekt sa týka ďalšieho stredovekého gotického nálezu vo forme fresiek, ktoré sa nachádzajú na víťaznom oblúku v našom kostole zo strany od organu. Je schválená dotácia vo výške 10 000 eur, samozrejme bude tam potrebný aj vlastný spolupodiel, ale po realizácií tohto projektu by celá gotická fresková výzdoba mala byť zreštaurovaná a prezentovateľná verejnosti. Osobne to cítim tak, že ak sa nám podarí poriešiť vnútrajšok, tak sa môžeme pustiť aj do exteriéru, lebo ten si pýta taktiež svoje.“ Poodhalil nám Mgr. Gdovín úspech ale aj plány do budúcnosti, ktoré zďaleka nekončia.

„Veľmi som povďačný pani inžinierke Šmelkovej z pamiatkového úradu, ktorá mi dala tip na program Terra Incognita (lat. krajina nepoznaná). Je to program, ktorý beží cez Košický samosprávny kraj (KSK) , kde sme tiež podali projekt, ktorý sa týkal zlepšenia prístupnosti pre turistov spočívajúcom v zlepšení terénu, informovanosti a podobne. Tam sa nám taktiež podarilo získať celkom zaujímavú sumu, ktorá činí 8 000 eur. V utorok idem do Košíc na podpis zmluvy a mali by sme začať s úpravou schodiska z východnej strany kostola. Je tam teraz betón, už sa dokonca rozpadáva a nepôsobí to na oko esteticky.“  Po tejto správe je tak zrejmé, že onedlho sa zlepší nie len propagácia samotnej pamiatky, ale aj celkový dojem z jej okolia.

To ale stále nie je všetko. Miestny cirkevný zbor sa v súčasnosti uchádza o dotáciu z ďalšieho významného projektu. „ Požiadali sme kultúrnu komisiu Košického samosprávneho kraja (KSK) o 10 000 eur . Išlo o riadnu výzvu KSK a peniaze by u nás mali byť použité na opravu organu. Možno aj málo ľudí vie, že v našom kostole je dosť vzácny organ, ani nie vekom, lebo sú aj staršie. Konkrétne náš je z roku 1876, ale počul som, že je to druhý najväčší organ z organárskej Viedenskej firmy  Karl Hesse. Organ je stále funkčný, ale potrebuje akútnu opravu, pretože najväčším problémom sú už rozsušené a deravé vzdušnice. Snáď sa nám tento projekt taktiež podarí.“ Dodal na záver pre náš portál Mgr. Radovan Gdovín, ktorý všetko úsilie vynakladá na zachovanie a zveľadenie jednej z najvýznamnejších pamiatok v našom meste.

Foto: MD Redakcia

{gallery}foto_kultura/evanjelicky_kostol{/gallery}