História

Evanjelický kostol vydal ďalšie tajomstvo

 

V dnešnú októbrovú nedeľu sme zavítali do miestneho evanjelického chrámu Božieho v Dobšinej. Dôvodom našej návštevy bolo ukončenie reštaurátorských prác, ktoré znovu odhalili doteraz nevídané tajomstvá o tejto skvostnej stavbe, ktorá je jednou z dominánt nášho mesta. Po službách Božích a následnom krste dieťaťa, ktorý prebiehal tesne pred našou návštevou nás prijal Mgr. Radovan Gdovín, evanjelický farár, ktorý nám priblížil všetky novinky, ktoré sú odteraz prístupné širokej verejnosti.

 

„V roku 2012 nášmu cirkevnému zboru bola schválená dotácia vo výške 10 000 eur z Ministerstva kultúry SR za účelom reštaurovania stredovekého nálezu na víťaznom oblúku zo strany od organu. V tomto čase, keď robíme toto interview, sú už práce uzavreté a svojim spôsobom aj vyfinancované. Dotácia zo strany nášho cirkevného zboru predstavovala približne 800 eur. Práce sa vyvíjali zaujímavo, lebo najprv sa malo jednať o stredoveký nález, ktorý sa v podstate v kostole aj nachádza. Lenže pri odstraňovaní vrstiev sa narazilo aj na zaujímavú barokovú výzdobu.“

 

Popísal nám pán farár a týmto nálezom vznikla dilema, či sa reštaurátorské práce budú uberať k stredoveku, alebo mladšiemu baroku. „Bola tu dvakrát komisia z Krajského pamiatkového úradu v Košiciach a napokon to vyhralo baroko aj vďaka portrétu dámy, ktorá neskôr bola historikmi identifikovaná ako pani Zimmermanová – Szontaghová, ktorá bola v 18. storočí mecenáška a sponzorka kostola a jeho prestávb, ktoré v tom storočí prebiehali.“

 

Priblížme, že dobšinskému evanjelickému kostolu v spomínanom období pribudli dve krídla a kostol dostal pôdorys ako ho poznáme dnes. To všetko muselo niečo stáť a tajomná dáma na maľbe veľkoryso  tieto, ale aj iné zmeny financovala. „Z úcty a vďačnosti voči nej si predkovia na víťazný oblúk namaľovali jej podobizeň. V takejto portrétovej podobe sa nachádza iba u nás. Sponzorovala ale aj kostol v Štítniku, kde má aj svoj epitaf ako aj celá rodina. Mali by tam byť aj pochovaní. Táto dáma teda mala blízky vzťah k Štítniku, ale aj Dobšinej.“

 

Povedal nám pán farár Mg. Gdovín a priblížil nám aj plány do budúcnosti, ktoré by chcel cirkevný zbor ECAV v Dobšinej dosiahnuť. “Chceli by sme pokračovať uchádzaním sa o projekt, kde by sme pokračovali v reštaurovaní bočných krídiel kostola. Tie boli postavené v druhej polovici 18.-násteho storočia a architektonicky a aj čo sa výmaľby týka boli prispôsobené pôvodnému kostolu. Chceli by sme sa do budúcna venovať aj obrazom.

 

Obrazy štyroch evanjelistov boli do Dobšinej darované, alebo zakúpené v roku 1735. Majú svoju historickú a pamiatkovú hodnotu a chceli by sme ich zreštaurovať. Čaká nás, ale aj riešenie exteriéru, teda vonkajšku kostola, no všetko je podmienené financiami a uvidíme ako sa budú veci vyvíjať a nakoľko budeme úspešní v projektoch.“ Dokončil pre náš portál Mgr. Radovan Gdovín, ktorý za roky pôsobenia v Dobšinej dokázal v jednej z dominánt mesta uchovať a zveľadiť historické dedičstvo. V priloženom videu a malej fotogalérií si môžete prezrieť interiér evanjelického kostola. 

 

Foto & video: Redakcia MD

{youtube} qPAlotq_9Lc {/youtube}

{gallery}foto_kultura/kostol_fresky{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »