DVB-T bude onedlho aj v Dobšinej

Mesto Dobšiná je známe aj tým, že ako jedno z mála miest je nepokryté digitálnym terestriálnym vysielaním známym ako DVB-T. Dnes už tak bežnú službu je väčšina obyvateľstva a blízkeho okolia nútená prijímať až z Rožňavy čo zapríčiňuje nekvalitný príjem pri zmenách počasia, prípadne úplnú nedostupnosť vysielania v závislosti od bydliska obyvateľa.

Pred časom nás informoval Jaroslav Oravec, vedúci odboru výstavby o pokračujúcich jednaniach so spoločnosťou Towercom, ktorá prevádzkuje DVB-T vysielače. Ako uviedol: „V minulosti sme dostali odpoveď kde spoločnosť Towercom konštatovala, že naše mesto sa nachádza v oblasti, ktorá s väčšou pravdepodobnosťou nebude pokrytá signálom DVB-T. Nakoľko vzhľadom na našu polohu a očakávali slabé príjmové podmienky DVB-T signálu riešením bolo zabezpečenie signálu prostredníctvom samostatného vysielača, ktorý by stál zhruba 31 000 eur ročne a v prípade opakovača 7 700 eur“. Na zaplatenie týchto nemalých položiek samozrejme mesto Dobšiná nemá.

S poslednou žiadosťou mesta Dobšiná sa ale objavili nádeje na možné dokrytie našej oblasti. Minulý mesiac bol daný písomný prísľub (na fotografií), že mesto Dobšiná je v zmysle zmluvy o dokrývaní oblastí medzi Towercomom a RTVS zaradená medzi navrhované lokality a to bezodkladne po vyriešení pokrytia signálom DVB-T verejnoprávneho multiplexu vo všetkých okresných mestách na Slovensku.

Dnes sme preto oslovili hovorcu spoločnosti Towercom Michala Šurana, ktorý odpovedal na naše otázky: „ Aktuálne prebieha jednanie s RTVS a koncom mesiaca by sa mali vyšpecifikovať oblasti, ktoré budú dookrývané a ktoré boli vyhodnotené ako oblasti so zhoršeným príjmom. Naša spoločnosť sa zaviazala v priebehu dvoch rokov preinvestovať 1 000 0000 eur na dokrývače a predpokladám, že v druhom polroku, alebo v horizonte budúceho roku budú tieto oblasti dokryté. V tomto prípade sa jedná o rozšírenie siete verejnoprávneho multiplexu a do konca mesiaca po vyšpecifikovaní prvých lokalít budú známe prvé dokrývané oblasti o čom budeme včas informovať verejnosť.“ Povedal pre náš portál hovorca spoločnosti Towercom.

Ilustračné foto: Mgr. Rudolf Pellionis