Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa má v Dobšinej čoskoro zlepšiť

Dobšiná sa v priebehu troch rokov stala známou aj nedostatkom lekárov. Situácia sa vyhrotila, kedy v meste zostala ordinovať iba všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Mária Očkaiková. Jediná lekárka pre Dobšinú a okolie je pracovne vyťažená na úplné maximum. Okrem starostlivosti o enormný počet ambulantných pacientov, vykonáva domáce návštevy ležiacich a taktiež obhliada zosnulých. Reakcia samotných obyvateľov na tento stav sa vtedy nezaobišla bez odozvy a zakrátko na stole hlavného lekára Košického samosprávneho kraja pristála petícia za okamžité riešenie zdravotnej starostlivosti v Dobšinej, v ktorej obyvatelia mesta a šiestich priľahlých obcí žiadali riešenia. Ich petičná požiadavka zostala nevypočutá s odôvodnením nemožnosti nariadenia lekárovi, aby pôsobil v Dobšinej.

Dobšinčanom a obyvateľom priľahlých obcí po rokoch svitá v týchto dňoch nová nádej. Vybrali sme sa za primátorom mesta Dobšiná Jánom Slovákom, ktorý nám ozrejmil situáciu.  V úvode nám pán primátor povedal, že najväčším problémom pri hľadaní lekára je atestácia z obvodového lekárstva. Primátor Dobšinej bol podľa jeho slov na viac ako desiatich jednaniach s lekármi, tiež ukrajinskými, ktorým ale aj napriek ich záujmu o toto miesto, najmä v časoch vojenskej krízy, ich povolenia na našom území neplatia. „Veľmi dobrou správou je, že sa mi podarilo zaobstarať obvodného lekára do nášho mesta. Mám prísľub od skúseného lekára s bohatou praxou, že od októbra vzhľadom na jeho doterajšie záväzky, by mohol zaujať miesto druhého obvodného lekára“ povedal primátor mesta Dobšiná Ján Slovák

V poslednom období bolo tiež počuť vyjadrenia o tom, že doteraz jediná všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Mária Očkaiková chce ukončiť svoju prax v meste Dobšiná. Tieto informácie sa podľa vyjadrenia primátora Slováka nezakladajú na pravde. „Pani doktorka sa vyjadrila, že nikdy nepovedala, že  z nášho mesta odchádza a zatiaľ mieni v Dobšinej pracovať naďalej. Pani doktorke Očkaikovej, chcem aj touto formou poďakovať za obetavosť a to, že aj napriek veľmi ťažkej situácií stojí pri našom meste, najmä pacientoch, ktorí ju potrebujú.“

K 1. januáru 2016 sa v Dobšinej natrvalo zavreli dvere jednej z dvoch detských ambulancií. V prevádzke je iba jedna ambulancia MUDr. Ingrid Gallovej. Podľa našich informácií, aj napriek snahe ukončujúcej lekárky, nikto neprejavil záujem o prácu pediatra na jej ambulancii. V priebehu decembra 2015 sa stretli poskytovatelia zdravotnej starostlivosti s krajským lekárom MUDr. Lipčákom, s ktorým sa dohodlo prerozdelenie detského obvodu po MUDr. Janke Liptákovej, ktorá odišla do dôchodku . Zdravotné karty detí s trvalým bydliskom v Dobšinej sa dostali k MUDr. Ingrid Gallovej ,deti s trvalým bydliskom mimo Dobšinej majú svoje zdravotné dokumentácie pri MUDr. Márii Spišákovej, ktorá  tri dni v týždni ordinuje vo Vlachove a dva dni v Rožňave.

„Vzhľadom k tomuto prerozdeleniu mi pribudlo asi 600 detí, pani doktorke Spišákovej asi 350. Chorobnosť detí je zatiaľ nízka, máme veľa administratívnych procesov, denne ošetríme teraz asi okolo 50 detí. Neviem ako to bude v čase vírusových ochorení, ale určite vtedy prekročíme dvojnásobok ošetrených detí. Ťažko sa mi hovorí o tom, že som najmladším obvodným pediatrom v okrese, bohužiaľ je nás málo, nielen na periférii, ale aj v nemocniciach. Pediatria je krásna, ale ťažká a veľký záujem o ňu nie je“ povedala pre náš portál MUDr. Ingrid Gallová, ktorá je v Dobšinej momentálne jediným praktickým pediatrom. Podľa slov primátora mesta Dobšiná Jána Slováka, dobšinská samospráva sa aj v tejto situácii snaží nájsť východisko a dúfa, že sa jej podarí jednania doviesť do úspešného konca tak, ako v prípade odvodného lekára pre dospelých.

Text & foto: Juraj Karika