Aktuality

Doručujú daňové výmery občanom

 

V uplynulých dňoch sa mestský úrad v Dobšinej postaral mnohým obyvateľom mesta o spríjemnenie aprílových dní v podobe roznosu daňových poplatkov za nehnuteľnosti a výmerov za odpad. Roznos prevádzajú na celé mesto traja pracovníci..

 

Podľa vyjadrenia mestského úradu výmery týchto poplatkov sa budú občanom odovzdávať počas celého mesiaca apríl. Občania majú povinnosť uhradiť poplatky do 15 mája, inak im hrozia sankcie. Ako sme sa dozvedeli od pracovníkov, ktorí roznášajú výmery „niektorí obyvatelia nie sú na miestach svojho trvalého bydliska, ale stáva sa aj, že odmietnu prebratie.“

 

Povedali nám pracovníci a dodali „s distribúciou nie sú problémy, ale niektorí spoluobčania hovoria otvorene o tom, že tieto poplatky mestu odmietajú zaplatiť“. Konkretizovali pracovníci a hneď v zapätí sme boli svedkami tohto prejavu celej rómskej rodiny. Je preto viac než jasné aké skupiny si odmietajú splniť svoje povinnosti voči mestu.

 

Primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) sa ale v minulosti vyjadril, že mesto zvažuje o zverejnení zoznamu dlžníkov mesta na oficiálnej stránke. Doteraz sa tak nestalo. Stálo by preto za zváženie po vzore mnohých samospráv či dlžníkov naďalej držať v anonymite a aj týmto spôsobom ich nemotivovať k úhrade dlhu.  „Samozrejme ako aj doteraz zákonným spôsobom vymáhať tieto pohľadávky budeme a to hlavne exekučne a natvrdo. Mesto z tých daní žije, chce sa rozvíjať a realizovať mnohé veci, ale bez peňazí sa to nedá. Vyjadril sa pred časom primátor mesta na margo situácie.

 

Aké nás teda poplatky tohto roku čakajú? Miestny poplatok za komunálne odpady v našom meste sa pohybuje na úrovni 0,0365 eura za osobu a deň. To znamená, že jednotlivec zaplatí 13,35 eura zaokrúhlene čo predstavuje oproti minulému roku zvýšenie o 2 eurá.

 

Daň z nehnuteľností na tento rok sa ráta podľa výmery celkovej rozlohy bytu. V príklade uvedieme jednoduchý výpočet. Ak máte byt o rozlohe 77 metrov štvorcových za meter zaplatíte daň 0.083 eura a teda celková daň bude činiť 6,391 eura. K tomuto poplatku sa môže pripočítať aj daň za zastavané plochy a nádvoria, ktorá minimálna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »