Doručujú občanom výmery daní a poplatkov

V týchto dňoch sa Mestský úrad v Dobšinej postaral mnohým obyvateľom mesta o spríjemnenie začiatku aprílových dní v podobe výmerov daňových poplatkov za nehnuteľnosti a poplatkov za komunálny odpad. Distribúciu obálok s výmermi prevádzajú určení pracovníci, ktorí odovzdávajú obálky daňovníkom na podpis. Ako vidieť na našej fotografií, obálky s menami daňovníkov sú prerozdeľované podľa ulíc v Dobšinej. Podľa vyjadrenia mestského úradu, výmery týchto poplatkov sa budú občanom odovzdávať počas celého mesiaca apríl. Občania majú povinnosť uhradiť poplatky do 15 mája, inak im hrozia sankcie.

Ako nám povedala Erika Polgáriová z Mestského úradu „Za odpad občania tento rok zaplatia poplatok určený zákonom a denná sadzba poplatku je 0.04 eura na deň, teda ročne na osobu predstavuje poplatok 14,60 eua.“ Priblížila pracovníčka učtárne. Všetky prepočty daní a poplatkov vám prinášame v prehľadnej tabuľke pod príspevkom. Mesto už nedrží v anonymite ani svojich dlžníkov, keď prvýkrát zverejnilo daňových dlžníkov v roku 2012 a odvtedy tak robí pravidelne. Podľa našich informácií sa má situácia zopakovať aj teraz.

Obyvatelia ktorí poctivo platia mestu to vítajú, keďže dlžníci už nezostávajú v anonymite. Ako na začiatku ich zverejňovania povedal primátor mesta Karol Horník (Smer-SD): „Samozrejme ako aj doteraz zákonným spôsobom vymáhať tieto pohľadávky budeme a to hlavne exekučne a natvrdo. Mesto z tých daní žije, chce sa rozvíjať a realizovať mnohé veci, ale bez peňazí sa to nedá.“ Ak sa teda daňovníci nechcú nájsť na verejnom „zozname hanby“, musia si splniť všetky náležitosti, medzi ktoré patrí aj platba daní a poplatkov.

Sadzby dane z nehnuteľností za pozemky na rok 2014

Pozemok

Hodnota v € za m2

Ročná sadzba dane